Bolu’da yaşayan Bülent Temel, Bozbey isimli atına özel eğitim verdi. 7 yıldır beraber oldukları Bozbey, sahibi “Allah” dediğinde,  şaha kalkıyor.

Bolu’nun, Mudurnu – Bilecik yolu üzerinde bulunan özel bir at çiftliğindeki Bozbey isimli at, aldığı eğitimle dikkatleri üzerine çekiyor.  7 yıldır beraber oldukları sahibi 50 yaşındaki Bülent Temel ile özel bir bağ kuran Bozbey, özel bir komutla şaha kalkmayı öğretti. Bozbey, aldığı eğitim sayesinde “Allah” kelimesini duyduğunda şaha kalkıyor. Atıyla sürekli ilgilenen Bülent Temel, Bozbey’in canını yakmadan şaha kalkabilmesi için bu yöntemi bulduğunu dile getirdi.

COŞKUNYÜREK, SEÇİM DÖNEMİNDE VERİLEN SÖZLERİ UNUTMADI COŞKUNYÜREK, SEÇİM DÖNEMİNDE VERİLEN SÖZLERİ UNUTMADI

“KALAN ÖMRÜMÜZÜ ATLARLA TAMAMLAYACAĞIZ”

Temel, Bozbey ile daha önce çalıştığı fabrikada tanıştığını ifade ederek, “Önceden bir fabrikada atlara atlık, üretirdik. Bozbey de benim 7 yıllık arkadaşım. Fabrikanın bahçesinde de yine Bozbey ile bağımız bu şekildeydi. Ticareti bıraktık. Atları bir araya topladık.  Kalan ömrümüzü atlarla tamamlayacağız” dedi.

“ALLAH KELİMESİNE ALIŞTIRDIM”

Atların, normal şartlarda canı yakılarak şaha kaldırıldığını ifade eden Temel, “Bozbey, diğer atlardan çok farklı.  Bozbey’i eğitimle, zaten içinde vardı Bozbey’in… Yalnızca ona nerede kalkması gerektiğini, hangi komut ile hareket etmesi gerektiğini öğrettik. Normalde dizgini ağzına vurarak veya hayvanı toplukla kaldırırlar. Ben onların hiç birini yapmadım, canı yanmasın diye.  ‘Allah’ kelimesine alıştırdım. Allah kelimesini duyduğu zaman şaha kalkar. Ondan sonra ödülünü alır benden, komut bekler. Bozbey, diğer atlarımıza bakarak çok farklı, karakter olarak da farklı bir hayvan” ifadelerini kullandı.  

“BOZBEY’İ TEK BAŞINA SALARIZ”

Bozbey’in çiftlikteki diğer atlardan farklı olduğunu ve onlara üstünlük kurduğunu ifade eden Temel, “Bozbey, bana geldiğinde 7 yaşındaydı. Şu an 13 yaşına girdi. Diğer atlarım benim Bozbey’den sonra gelen atlarım benim. Biz 9 tane atımızı bahçeye salarız ama Bozbey’i içlerine salamayız. Onların hepsi yerine geçer, ondan Bozbey’i tek başına salarız. Kendinden sonra gelen atların hiçbirini kabullenmedi, hiç birini istemiyor. Tek başına bir ordu diyebilirim Bozbey’e. Onun karakterinde var, diğer gelen atlara hemen hüküm kurmaya çalışıyor. Zarar vermesin diye diğer atlara, diğer 9 tane atımızı biz kendi başımıza bırakırız. Onlar otlar gelir, ondan sonra Bozbey’i böyle tek başına bırakırız.  Dolaşır gezer, fazla uzaklaşmaz zaten. Ara sıra restoranın oraya gelir. Benden ödülünü alır, tekrar başlar böyle bahçede otlamaya” diye konuştu.

Editör: Servet Tayfun