Bolu’da bir apartman inşaatının kazısı sırasında,  Roma dönemine ait olduğu düşünülen tarihi hamam ortaya çıktı.

Kentin tarihi yerleşim alanlarından olan ve 3’üncü derece sit alanı olarak kabul edilen Akpınar Mahallesi Mumcuoğlu Sokak'taki boş arazide apartman inşaatı için kazı çalışması başladı. Özel bir firmanın başlattığı inşaat çalışmaları sırasında tarihi yapı kalıntılarına rastlandı. Durum, Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğüne bildirildi. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologların yaptığı incelemeler sonrasında, alanda detaylı arkeolojik kazı başladı. Yaklaşık 1 aydır devam eden kazılarda Roma dönemine ait olduğu düşünülen tarihi hamam ortaya çıkarıldı. Hamamda el oyması seramik eserlerin bulunduğu öğrenildi.

“ROMA DÖNEMİNE AİT KALINTILAR ORTAYA ÇIKTI”

Devam eden kazı çalışmaları hakkında konuşan vatandaş Ufuk Ak, “Burada yapılan temel kazı çalışmalarında eski Roma dönemine ait kalıntılar ortaya çıktı. Yapılan tahminlere göre, başında gözetmenlerimiz de var, Bolu Müze Müdürlüğünden 2 arkadaş var. Onların dediklerine göre hamam kalıntısı görünüyor burada. Aynı zamanda Hisar Tepsi dediğimiz yerde Roma dönemine ait bir tapınak da mevcut ve sol tarafında tiyatro kalıntısı, kuzeydoğu cephesinde de bir kilise kalıntısı olduğu biliniyor. Güneyinde de stadion kalıntısı mevcut bildiğiniz gibi. Ama onun 4’de 3’ü kaybolmuş zamanla ve 4’de 1’i kalmış” dedi.

“YUKARIDAKİ TAPINAĞIN HAMAMI”

Ak, toprağın altından çıkarılan hamam kalıntısının kullanımına ilişkin, “Burası da muhtemelen şu anki Yıldırım Beyazıt Cami, Kadı Camisi ve oradaki Orta Hamam ve kervansaray gibi daha önceki yıllarda yukarıdaki tapınağın hamamı olarak kullanılmış olabilir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

TAPU İL MÜDÜRÜ AKKAYA UYARDI! TAPU İL MÜDÜRÜ AKKAYA UYARDI!

“ANADOLU’DA 3 BÜYÜK ŞEHİRDEN BİRİ DE BOLU ASLINDA”

Bolu’nun turizm açısından önemli bir imkana sahip olduğuna işaret eden Ak, “3’üncü derece sit alanı olarak biliyorum burayı. Ayrıca Roma’nın en büyük hükümdarlarından ilk 3 tanesinden biri olan Hadrian zamanında Bolu, Claudiopolis olarak adlandırılmış. Daha geriye gittiğimizde Britanya Krallığı’nın kralı Claudio ismi verilmiş Bolu’ya. Eski haritalara bakıldığında Anadolu’da 3 büyük şehirden biri de Bolu aslında. Claudiopolis Bolu, Efes ve Tarsus da bu haritada yer alan şehirlerden biri. Aslında Bolu’nun turizm açısından da çok büyük değeri var ama bunu ön plana çıkaramıyoruz ne yazık ki” diye konuştu.

“SULARIN GEZEBİLECEĞİ KANALLAR MEVCUT”

Ak, kazı alanında yapılan tespitlere ilişkin, “Burada bir yapı inşa edilecek. Temeli dikkatlice kazılıyor. Orada güneşte pişirilmiş tuğlalar ve taşlarla örülmüş, sıcak suların içeride gezebileceği kanallar da mevcut. Değerli parçalar da müzeler müdürlüğüne devredilecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: haber merkezi