Bolu’da yaşayan 14 yaşındaki Bedir Çetinkaya, bisiklet üzerinde akrobasi hareketleri yaparak başladığı antrenman sürecinin sonunda, Türkiye şampiyonu olmak istiyor. Yaptığı işin tehlikesinin farkında olduğunu belirten genç bisikletçi, “3 senedir çalışıyorum. Ölüme yakınlaştık ama korku yok hala” dedi.

Özel Haber: Oğuzhan Eke

Ailesinin kendisine 2 yaşında aldığı bisiklet, Bedir Çetinkaya’nın hayatını değiştirdi. 12 senedir bisiklet üzerinde bir hayat süren genç bisikletçi, kendini geliştirmek için akrobatik hareketler öğrenmeye başladı. 3 senedir bisiklette ustalaşmak için çalışıyor. Yüksek merdivenlerden inen, tek tekerlek üzerinde giden ve zor yerlerden bisikletiyle çıkan Bedir Çetinkaya’nın hedefinde Türkiye’nin en iyi bisiklet sporcusu olmak var.

“BEN DE BUNLARI YAPABİLİRİM DEDİM”

Sosyal medyada paylaştığı bisiklet videolarıyla öne çıkan Burak Uzun’dan etkilendiğini belirten Çetinkaya, “Uzun zamandır bisiklet sporuna karşı ilgim var. Bunun üzerine çalışıyorum. 2-3 yaşında beri sürüyorum. Burak Uzun diye Türkiye şampiyonu bir abimiz var, onun videolarını izledim. O şekilde ben de bunları yapabilirim dedim. Küçüklüğümden başladım. O zamandan beri bu hareketleri yapıyorum. 3 senedir çalışıyorum. Ön kaldırabiliyorum, bir yerlerden inebiliyorum, tekerleksiz sürüyorum. Arka kaldırıyorum, bunu herkes yapar zaten. Onun haricinde tek teker üzerinde birkaç tane daha hareket yapıyorum” dedi.

“DAĞDAN İNİŞ GİBİ SPORLARA KATILMAYI ÇOK İSTİYORUM”

2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ 2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

Dağdan iniş yarışlarına katılmak istediğinin altını çizen Çetinkaya, “Dağdan iniş gibi sporlara katılmayı çok istiyorum. Dağdan 100 metrede son hız iniyorsam, onu daha da geliştirmeye çalışıyorum. 300 metrede inmeye çalışıyorum.  Mesela tek teker. Yokuş aşağı tek teker deniyorum, daha uzun gidebilmek için. Caddede rekor kırmaya çalışıyorum. Onun gibi kendimi geliştirmeye çalışıyorum. 50 kilometre hızla tek tekere kalkmıştım” ifadelerini kullandı.

“BİR SÜRÜ TEHLİKE ATLATTIM”

Yaptığı işin tehlikesinin farkında olduğunu aktaran genç bisikletçi, ailesinin yaptığı işe sıcak bakmadığını dile getirerek, “Pek sıcak bakmıyorlar. Genellikle korkuyorlar, ‘Yapma’ diyorlar. Ama benim bir hayalim olduğu için devam ediyorum. Bir sürü tehlike atlattım ama hala devam ediyorum. Ölüme yakınlaştık ama korku yok hala” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN