Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, okulların yürüttükleri projelerin sergilendiği “Bolu Teknoloji Festivali” düzenlendi. Yenilikçi fikirlerin ve farklı projelerin yer aldığı, bu yıl ilki gerçekleştirilen festivalde, birbirinden özel tasarımlar göz doldurdu.

 

Bilim Şenliği'nde okullar, öğrencilerinin hazırladığı biyoloji, kimya, fizik ve mühendislik alanlarındaki bilimsel projeleri sergileme fırsatı buldu. Gençlerin hayal gücüyle ortaya çıkan projeler, ziyaretçileri büyüledi. Yeni icatlar, yaratıcı tasarımlar ve etkileyici deneyler bu şenliğin merkezinde yer aldı.

Projeleri tek tek inceleyen Bolu Valisi Erkan Kılıç ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, öğretmenler ve öğrencilerden bilgiler aldı.

Vali Kılıç ve protokol üyelerinin stantları gezmesinin ardından, Çizgi İzleyen Robot final yarışına geçildi. Okullar, kendi geliştirdikleri robotlarla bu zorlu yarışmada kıyasıya rekabet etti. Hız, hassasiyet ve teknik yeteneklerin birleştiği bu yarışmada, hangi robotun çizgiyi en hızlı ve doğru şekilde izleyeceği görüldü.

“BOLU’NUN EĞİTİM BAŞARISINI İLERİYE TAŞIYACAK”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, teknoloji festivalinde yaptığı konuşmasında, disiplinli çalışma temposuyla yürütülen projelerin Bolu’nun eğitim başarısını ileriye taşıyacağını vurgulayarak;  “Disiplinli bir çalışma temposuyla yürüttüğünüz bu birbirinden değerli projeler Bolu’muzun eğitim başarısını daha da ileriye taşımaya vesile olacaktır. Çocuklarımız ve gençlerimiz kendilerine sunulan bu imkânlarla bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek hem kendilerine hem de ülkemize değer katacaklardır. Bugün sergilenen projeler ve ürünleri, bu eğitimin ne kadar güçlü ve verimli olduğunu gözler önüne sermektedir” şeklinde konuştu.

2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ 2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

“GENÇLER GELECEĞİMİZİ İNŞA EDECEK”

Albert Einstein’ın “Eğitim, gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir.” sözünü hatırlatan Vali Kılıç;  “Albert Einstein,” Eğitim, gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir.” der. Geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın ve gençlerimizin araştırarak, üreterek, yaparak yaşayarak öğreneceği eğitim alanları oluşturan proje çalışmalarımız; onların yarınlara düşünen, sorgulayan, araştıran, aklını en verimli şekilde kullanan bireyler olarak hazırlanmasına hizmet etmektedir” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN NE KADAR YENİLİKÇİ VE YETENEKLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Festival vesilesiyle öğrencilerin teknolojiyi ustalıkla kullanmasını, hayal gücünü gerçeğe dönüştürmesini ve geleceğin teknolojilerini şekillendirmesini yakından göreceklerini söyleyen Kılıç, “Hızla gelişen teknoloji çağında, 3B tasarım atölyesinden çıkan ürünler, robotik çalışmalar, elektronik uygulama çalışmaları öğrencilerimizin ne kadar yenilikçi ve yetenekli olduğunu bizlere gösteriyor. Bu projeler sadece teknik bilgi ve beceriyi değil, aynı zamanda üretkenlik, problem çözme yeteneği ve takım çalışmasını da başarılı bir şekilde uyguladıklarının kanıtıdır. Bu şenlik vesilesiyle öğrencilerimizin teknolojiyi nasıl ustalıkla kullandığını, hayal gücünü nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü ve geleceğin teknolojilerini nasıl şekillendirdiğini yakından göreceğiz. Onların başarıları sadece bugünün değil, yarınlarımızın da gurur kaynağı olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

“DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZİ UNUTMAMAK GEREKİR”

Vali Kılıç, projelerde emeği geçen değerli öğretmenleri de unutmayarak; “Elbette, bu başarılarda emeği geçen değerli öğretmenlerimizi de unutmamak gerekir. Öğrencilerimize rehberlik eden, onları cesaretlendiren ve bilgiyle donatan tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların özverili çalışmaları olmasaydı bu güzel projeler ve etkinlikler gerçekleşemezdi. Son olarak sevgili öğrencilerimize hitap etmek istiyorum. Bugün burada sergilediğiniz çalışmalarla hepimizi gururlandırıyorsunuz. Geleceğe umutla bakmamızı sağlıyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum ve biliyorum ki sizler sayesinde ülkemiz daha parlak bir geleceğe emin adımlarla ilerlemekte.” diye konuştu.

“EĞİTİM KALİTEMİZİ YÜKSELTECEK HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYI DESTEKLİYORUZ”

Eğitime yapılan yatırımın en kârlı yatırım olduğunu bildiklerini ve eğitim kalitesini yükseltecek her türlü çalışmayı desteklediklerini ifade eden Vali Kılıç; “Dünyadaki en kârlı yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu biliyor, eğitim kalitemizi yükseltecek her türlü çalışmayı destekliyoruz. Okullarımızda yürütülen projelerin hayata geçirilmesinde görev alan tüm okul müdürlerimizi, öğretmen, öğrencilerimizi tebrik ediyor; projelerin planlanması ve yürütülmesinde emeği geçen Milli Eğitim Müdürlüğümüz yönetici ve çalışanlarına da şükranlarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ

Vali Kılıç’ın konuşmasının akabinde 40 okulun ‘Çizgi İzleyen Robotlar’ ile katılım sağladığı yarışların sonunda finale kalan 5 okula Bolu Valisi Erkan Kılıç tarafından ödülleri takdim edildi.

Program toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Editör: Servet Tayfun