Uzman Dermatolog Dr. Serap Kayhan, D Vitaminin takviye olarak alınmasını önererek, “Güneşlenmeyi ve bronzlaşmayı istemiyoruz. Cilt kanserine neden olduğu tespit edildi” dedi.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak havalar, Bolu halkını zorlamaya devam ediyor.

BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI

Uzman Dermatolog Dr. Serap Kayhan, sıcaklık mevsim normalleri üzerindeyken vatandaşların alması gereken önlemleri anlattı. Dr. Kayhan, güneşlenmenin zararlı olduğunu belirterek, takviyeler konusunda tavsiyede bulundu.

“ZORUNLU HALLER DIŞINDA DIŞARIYA ÇIKMAMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİ”

Uzman dermatolog Dr. Serap Kayhan güneş ışınlarından korunmanın yollarını anlatarak, “Artık ultraviyole radrasyon cildimizi çok fazla etkiliyor. Bunun için güneş kremini sürüp çıkmaktan ziyade ultraviyole endeksi 6’nın üzerindeyken zorunlu haller dışında dışarıya çıkmamaya özen gösterilmeli. Bu bilgi cep telefonlarımızın alt kısmında bulunuyor. Sadece güneş kremi de değil geniş çeperli şapkalar, gözlükler kullanmak ve gölgede kalmak çok çok önemli. Çocuklar ve yaşlılar özellikle ek rahatsızlığı olan insanların daha çok dikkat emesi gerekiyor” dedi.

“GÜNEŞLENMEYİ ÖNERMİYORUZ.”

Dr. Kayhan güneşlenme ve güneş ışınlarından alınan D vitaminine dikkat çekerek, “Artık güneşlenmeyi ve bronzlaşmayı istemiyoruz. Çünkü yapılan çalışmalarda bunun cildimize zarar verdiği fotoyaşlanma, kırışıklık, lekeler, kılcal damarlarda artış ve en önemlisi cilt kanserine neden olduğu tespit edilmiştir. Ultraviyole endeksi düşükken güneş ışınlarına maruz kalabiliriz. Peki, D vitamini ihtiyacımızı nasıl karşılayabiliriz? Dünya sağlık örgütü D vitaminini güneş ışınlarından değil takviye gıda olarak alınmasını öneriyor.” dedi.

“DOĞRU GÜNEŞ KREMİNİ SEÇMEK ÖNEMLİ”

Kayhan, güneş kreminin 2-3 saat süreyle mutlaka yenilenmesi gerektiğine değindi. Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekilenleri, “Tıbbi ürünler kullanmalıyız. SPF değerinin yaz dönemi için 50+ olması gerekiyor. Ayrıca PA koruyuculuğu olması da gerekiyor. Suya dayanıklı ve kolay uygulanabilir ürünler olması önemli” şeklinde anlattı.

Ayrıca cilt bakım rutinine de değinen Dr. Serap Kayhan su bazlı nemlendirici ürünler, cilt tipine uygun yüz yıkama jeli, C vitamini, E vitamini, ferulik asit gibi ürünleri kullanmakta fayda olduğundan bahsetti.

Kaynak: haber merkezi