Bolu Hekim Birliği Sendikası ve Bolu Türk Tabipleri Birliği üyeleri, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi önünde bir araya gelerek, Sinop’un Boyabat ilçesinde meydana gelen ve 2 doktor ile 1 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği kaza sonrası basın açıklaması yaptı.

Sendika adına konuşan Hekim Birliği Sendikası Bolu İl Temsilcisi Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ali Özgür Kordon, "Sinop’un Boyabat ilçesinde meydana gelen ve 2 doktor ile 1 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği kaza, “Tüm sağlık camiamızın yüreğinde derin yaralar açtı" dedi.

Hekim Birliği Sendikası Bolu İl Temsilcisi Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ali Özgür Kordon, “Bugün burada, yüreklerimizi dağlayan, derin bir acıyı paylaşmak için toplandık. 11 Haziran'da Sinop'ta yaşanan elim trafik kazasında, Boyabat ilçesine geçici görevle gitmekte olan genç meslektaşlarımız Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak, ne yazık ki hayatlarını kaybetti. Aynı kazada ağır yaralanan Dr. Beyza Nur Çetin, şu an Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda ve durumu maalesef ciddiyetini koruyor. Bu tarifsiz acı, yalnızca bizlerin değil, tüm sağlık camiamızın yüreğinde derin yaralar açtı. Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak, genç yaşlarında büyük bir özveri ve fedakârlıkla hastalarına umut olmuş, ışık olmuş hekimlerimizdi. Onları böyle bir kazada kaybetmiş olmanın acısı, yüreğimizde derin bir iz bırakacak ve bu kayıp, hepimizi derinden etkileyecek. Unutmayacağız, unutturmayacağız!” şeklinde konuştu.

Kayıplarımız kalbimizde, tepkimiz güvencesizliğe

Ali Özgür Kordon, “Bu trajik olay, Sağlık Bakanlığı’nın sıkça başvurduğu geçici görevlendirme uygulamalarının yerindeliğini ve güvenliğini bir kez daha sorgulamamıza neden oluyor. Daha planlı bir istihdam politikası ve kurumların gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak kalıcı çözümler bulunması elzemdir. Geçici görevlendirmelerin kamu yararına ve hukuka uygun olması kadar, güvenli çalışma koşullarının sağlanması da hayati önem taşımaktadır. Adalet ve güvenlik için, hemen şimdi! Sağlık Bakanlığı’nı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için, tüm geçici görevlendirmelerin risk analizlerinin yapılmasını, uygun ulaşım araçlarının temin edilmesini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması için, ilgili mevzuatın gözden geçirilmesini istiyoruz. Sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için, hekim ve sağlık çalışanlarının hak ettikleri koşullara kavuşması bir zorunluluktur.” ifadelerini kullandı.

TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Adalet ve güvenlik için, hemen şimdi!

Hekim Birliği Sendikası Bolu Şubesi İl Temsilcisi Ali Özgür Kordon; “Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak’ın anıları, onlara duyduğumuz sevgi ve saygıyla daima yaşayacak. Onların insanlığa adanmış hayatları ve mesleki gayretleri, bizlere sonsuz bir ilham kaynağı olmaya devam edecek. Bu kayıpların acısını içimizde taşıyarak, benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Hekimlik güvencesi ve güvenli bir sağlıklı gelecek istiyoruz! Hekim Birliği Sendikası olarak, hekim ve sağlık çalışanlarının güvenli çalışma koşullarına sahip olması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve bu trajik olayların tekrarlanmaması için sorumluların vakit kaybetmeden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ