Bolu Pazarında asma yaprağına ilgi oldukça yoğun. Özellikle Seben ve Kıbrıscık yaprağını tercih eden vatandaşlar, fiyatları yüksek bulsalar da kışlık salamura yapmak için pazarın yolunu tuttu.

Taze ya da salamura farketmez…  Sarması saatler süren ancak yerken saniyesinde biten sarmalarda kullanılan asma yaprağına Bolu’da ilgi bir hayli fazla. Ancak bu yıl bir sıcak bir soğuk giden havalar, yaprağı da vurdu. Hem sıcaktan yandılar hem de dolu yaraladı. Haliyle fiyatlar da arttı. Geçtiğimiz sene en fazla 80 lirayı gören yaprak bu sene 200 liraya kadar yükseldi.

“SOĞUK VURDU, AĞAÇLARIN VERİMİ YOK”

Bolu Pazarında yaprak satışı yapan Ersin Bilgin, şöyle konuştu;

BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ

“Kıbrıscık yaprağı satıyoruz. Kıraçta yetişir. Sulanmıyor, ekşi de olur. Bu sene ağaçlarımızı soğuk vurduğu için biraz yüksek. 150-200 lira arasıydı ama bu hafta biraz az çıktı. Önceki haftalar 150’den de sattık. Bu hafta 200 liradan satıyoruz. Verim artarsa iyi yönde bir şeyler olur herhalde. Soğuk vurdu, ağaçların verimi yok. O yüzden böyle gider herhalde. Biz de büyük arabayla giriyoruz oralara, yol uzak, mecbur bu fiyatlara satmak zorunda kalıyoruz. Yevmiye veriyorsun, kendi emeğin de var. Çapaladık, ilaçladık, bir sürü zahmeti var. O yüzden vatandaşlar da haklı buluyor bizi.” sözlerini kullandı.

“YAPRAKLARIN FARKI YOK, TAT OLARAK AYNI”

Pazarcılık yapan Leyla Kavuncu, şu ifadeleri kullandı;

“Manisa’dan oğlum yaprağı getiriyor, biz de satıyoruz. Fiyatı 100 lira. Çok güzel yaprağın pişmesi… Ben pişiriyorum. Götürdüğüm yerler de çok beğeniyor, pamuk gibi. Talebimiz de çok, satıyoruz yani. Her sene Manisa’dan getiriyoruz. Geçen seneyle kıyaslayınca fiyatlar aynı. Geçen sene 50-60 liradan sattık, bu sene 100 lira. 200 liradan satan yerler de var ama onların da kendilerine göre bir müşterileri var. Ondan yiyenler onu, bundan yiyenler bunu tercih ediyor. İkisinin hiç farkı yok yani yaprak olarak. Tat olarak aynı. Fiyat farkı yerli yaprak olmasından kaynaklı.

“DOLU YAĞDI, YAPRAKLAR YANDI”

Ergül Özcan, yaprağa talep olduğunu söyledi;

 “Bolu yaprağı satıyoruz. Fiyatı 200 lira. Fiyatlar için tepki almıyoruz. Alan alıyor, bayağı da alan var. Almayan da gidiyor yani… Dolu yağdı, üstüne yapraklar yandı. Olmadığı için bu sene böyle. Fiyat artışında bir tahminim yok. Belki 250 lira da olur, ortalığı bilemiyoruz yani. Şimdilik böyle. Geçen sene 80-100 lira civarındaydı.”

“PAHALANMIŞ”

Pazarda yaprak satın alan bir vatandaş, şu cümleleri kullandı;

“Kıbrıscık yaprağı alıyorum, 200 lira diyorlar. Aslında pahalanmış da öyle oluyor işte. Her sene artıyor. Seneye belki 250 lira diyecekler. Yapraklar güzel, fena değil. İlk çıkanlar daha güzel olur aslında. 3-4 haftadır geliyor yaprak pazara, biraz kalınlaşmış olabilir.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN