Bolu il özel idaresi karla mücadele çalışmaları için gerekli ekipman ve personel hazırlıklarını tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer; “kışın karla mücadele noktasında ekiplerimiz ve araçlarımız hazır. Bolu’da merkez ilçe olarak 33 araç 47 personelimiz hangi bölge, yetki ve sorumluluk alanındaysa bunu bilir 7/24 esasına göre çalışır” dedi.

Kış aylarında kar yağışı ve buzlanmanın yoğun olduğu ilimiz genelinde karla mücadelenin etkin şekilde yürütülmesi, köylerde yaşayan vatandaşların mağdur olmaması için çalışma yürütüyor il özel idare ekipleri. İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer de her türlü olumsuz hava şartlarına karşı teyakkuz halinde olduklarını kaydetti.

“ÖZEL İDARE EKİPLERİ YILIN 12 AYI ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR”

Yüceer, il özel idare ekiplerinin yılın 12 ayında çalışmalar yaptığına işaret ederek; “İl özel idare ekipleri yıl 12 ay esasına göre çalışır. İmkânlar, şartlar el verdiği sürece çalışmalarımız devam eder. Şuanda ekiplerimiz halen yaz döneminden kalan çalışmalarına devam ediyor. Yollara malzeme dökülmesi, önümüzdeki yıla hazırlık çalışmaları ve diğer konular ilgili çalışmaları devam ediyor.  2023 yılında da çalışmalarımız yoğun şekilde devam etti.  6 Şubat’taki deprem nedeniyle araçlarımız ve tüm ekiplerimiz hemen yola çıkarak deprem bölgesine aralıksız 3 ay faaliyet gösterdi. Sonrasında 3 ay sonrasında geldiklerinde yaklaşık 2 ay boyunca da sel oluştu ilimizin değişik bölgelerinde. Yaklaşık 2 ay boyunca sel felaketinden zarar gören yollarımız ve alanlarımızla ilgili ekiplerimiz çalışma yaptılar. Bu açıdan da teşekkür ediyorum.  Alt yapı çalışmalarımız devam etmektedir.  Biz il genelinde hedeflediğimiz kilometre asfaltlarımızı tamamlamış olduk.” şeklinde konuştu.

“KIŞLA MÜCADELE NOKTASINDA İYİYİZ”

Kışla mücadele noktasında iyi bir noktada olduklarını belirten Yüceer; “Ekiplerimiz geçmiş dönemlerde de ifade ettiğim gibi her zaman hazır. Kar yağdığında yollar noktasında eksiklik veya zafiyet olur olmaz her bir ekibimiz kendi yetki ve sorumluluğu olduğu alanda hiç kimseden bir talimat beklemeden çalışmalarına başlarlar.” İfadelerine yer verdi.

“ARAÇLARIMIZ VE EKİPLERİMİZ HER AN HAZIR”

Başkan Yüceer, kar yağışıyla birlikte ekiplerin ve araçların sahada hazır bulunduklarının altını çizerek; “Bolu’da merkez ilçe olarak 33 araç 47 personelimiz hangi bölgede hangi yolu yetkili ve sorumluysa bunu bilirler kar yağar yağmaz gece gündüz cumartesi pazar demeksizin faaliyete geçerler. Geçmiş dönemlerde sıkıntı yaşanmadı bu dönemde de sorun olacağını zannetmiyorum. Karın birden bastırması sonucunda belki 2 gün yetişilmediği zaman olabiliyor oda ekipler ya yol açıyordur ya da tekrar kar yağışı vardır. Olumsuzluklar yaşanabiliyor bu da normaldir. Halkımızda bunun farkında zaten. Genel anlamda bu noktada iyiyiz. Kışın karla mücadele noktasında da ekiplerimiz hazır. Araçlarımız hazır. Kar yağmasını beklemeksizin şuanda ekiplerimiz köylerimizde mahallerimizde çalışmalarına devam ediyorlar” diye konuştu.

“ARAÇLARIMIZIN BAKIMLARI DÜZENLİ YAPILIYOR”

Araçların bakım ve onarımlarının atölyede yapıldığına da vurgu yapan Yüceer; “Bolu İl Özel İdare olarak kendimize ait bir atölyemiz ve buradaki ekiplerimiz bu konudaki ustalarımızda mevcut. Araçlarımızın da yıllık bakımları düzenli olarak zaten yapılmaktadır.  Çalışma esnasında ön görülemeyen olmuş arızalarda zaten atölyedeki ustalarımız tarafından tamir edilmektedir. Sadece merkez ilçe değil diğer 8 ilçelerimizde de yıllık yapılması gereken bakımlar yapılıyor zaten. Araçlarımızı kilometresine göre kamyon, kepçe araç gereçlerimizin bunlarla ilgili düzenli olarak bakım tamir çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN