Bolu'da pazar tezgâhlarında son dönemde sürekli yükselen fiyatlar karşısında vatandaş şaşkın, esnaf ise tepkilerden mustarip.

Bolu'da pazar tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşı zorluyor. Özellikle emekliler cep yakan fiyatlardan şikâyetçiyken, esnaflar da sıcaklardan dolayı gelen ürünlerin azaldığını ve fiyatların yükseldiğini dile getirdi.

“MAHSULLER TARLADA YANIYOR”

Konut kira artış oranına yüksek zam! Konut kira artış oranına yüksek zam!

Pazar tezgâhı sahibi Emre Gülay, fiyatları değerlendirerek, “Fiyatlar geçen hafta ki ile aynı sayılabilir, genel olarak aynı. Meyvelere geldiğimiz zaman, meyveler düşüş eğiliminde. Şeftali 50, şekerpare 50, kiraz 50, kayısı 50 lira” dedi.

Gülay, gelen zamlar hakkında ise “Havalar çok sıcak ve ürünlerin çoğu tarlada yanıyor. Bu hafta fasulye 100 liraya satılıyor. Üretim yok yani sıcaktan dolayı. Mahsuller tarlada yanıyor. Karpuz yükselişte, 20-25 arası satılıyor. Değişiyor, kalitesine göre. Oda yine sıcaktan etkilendi. Baktığımız zaman diğerleri stabil aynı” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİ BİR PAZARA ÇIKSA PARASININ YARISI GİDER”

Pazar esnafı Mehmet Kavuncu, sıcak havalardan yakınarak, “Havalar sıcak o yüzden fasulye yüksek bamya yüksek. Ama diğer fiyatlar normal. Diğerlerinde bir değişiklik yok” diye konuştu.

Kavuncu, vatandaşların tepkisi için konuşarak, “Şimdi vatandaşa sorarsan emekli olan kısım memnun olmuyor çünkü maaşı belli. Harcayacak parası yok, bir pazara çıksa paranın yarısı gider. Memur kısmı yine emekliden daha iyi, memnun onlar” açıklamasını yaptı.

“PAHALI DİYORLAR”

Köy ürünleri tezgâhı sahibi bir esnaf, fiyatlandırmadan bahsederek, “Ceviz 350, yoğurt 70, keş 200, yumurta 4-5 lira. Burada ki fiyatlar normal. Dışarda ki fiyatlardan memnun değiliz. Yarı yarıya ucuz veriyoruz yine pahalı diyorlar” şeklinde konuştu.

“GEÇİNMEK ZOR, HAYAT ZOR”

Bolu pazarında ismini vermek istemeyen emekli vatandaş emekli maaşının yetmediğinden bahsetti:

“Emekli maaşını almadan, her şeye zam gelmiş. Şeker bile geçenlerde 150 idi, 160 lira olmuş. Biz de emekliyiz anca geçiniyoruz. Bibere 80 lira diyorlar, bir kilo biber 80 lira olur mu? Aldığımız 10 bin lira maaş. Yazık Günah yani biz de insanız. Geçinmek zor, hayat zor.”

Fiyatlara baktığımızda ise; soğan 15, patates 15, kabak 20, marul 30, domates 30, kayısı 50, kiraz 65 şeklinde.

Kaynak: haber merkezi