Bolu’nun Muratlar Köyü’nde 21 gün içerisinde ard arda 5 yangın gerçekleşti. Köyde endişe yaratan yangınların çıkış sebebi bilinmiyor. Köy muhtarı Nihat Dinç, “Yanıyor gidiyor. Hiçbir aldığımız bilgi yok. Ormanda bir şey olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

Merkez ilçeye bağlı Muratlar Köyü’nün Yukarı Mahallesi’nde, 21 gün içerisinde 5 farklı yangın meydana geldi. Yangında 2 ev, ahır ve odunluk gibi taşınmazlar yandı. Köydeki 5’inci yangın ise Rasim Evren’e ait evde, 8 Aralık sabah saat 6 sıralarında meydana geldi. Yangını fark eden vatandaşlar, itfaiye ekiplerine haber verdi. Alevlerin yükseldiği evdeki yangın ekipler tarafından söndürülürken, ev kullanılmaz hale geldi. 

YANGINLARIN NASIL ÇIKTIĞI BELLİ DEĞİL

1 ay içerisinde ard arda çıkan yangınlar köylüyü endişelendiriyor. Bölge halkı, yangınların kundaklama olabileceğinden şüpheleniyor. Birbirine çok yakın gerçekleşen yangınların neden çıktığına dair jandarma ve itfaiye ekipleri de çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar, köyde endişeye neden olan yangınların sebebinin bir an önce bulunarak, çözüme kavuşturulmasını istiyor.

“ORMANDA BİR ŞEY OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİYORUM”

Muratlar Köyü Muhtarı Nihat Dinç, yangınlarla ilgili bir bilgi edinemediklerini dile getirdi. Köydeki, kümesinin de taşlandığını belirten Dinç, “Hiçbir bilgimiz yok. Hiç kimseye de bunu yaptın diyemeyiz. Şuradaki ev yandı, 3 gün sonra üstteki kümes, fırın yandı. 4 gün sonra tekrar oranın kuruluğu yandı. Geçti, 4-5 gün sonra burası yandı. En sonunda 21’inci gün burayı yaktılar. Hiçbir şey bilgi gelmiyor bize. Yanıyor gidiyor. Hiçbir aldığımız bilgi yok yani. Örnek aldılar ama hiçbir sonuç gelmedi. Şüphelerimiz var. Aşağıda kümeslerim var benim. Hatta İl Genel Meclis Üyesinin… Bu gece ışık tutup, taşlama yapıyorlar kümese. Ormanda bir şey olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

“SABOTAJ MI KADER Mİ BİLEN YOK”

Yanan 5’nci evin sahibi Rasim Evren’in oğlu Ufuk Evren ise tüm yangınların belirli bir alan içerisinde çıktığını aktararak, “Sabah 6 sularında haber aldık. Aradılar. Balkon tarafından bir yangın olmuş. Sonrasında çatıya sıçramış. Mesafe uzak olduğundan itfaiyeci arkadaşlar gelene kadar her tarafı sarmış. Sonrasında ev komple yandı. Sabotaj mı kader mi bilen yok. 4-5 tane ev oldu. 2 tane ev yandı. Ahır, odunluk vesaire yandı. Biz bilmiyoruz, jandarma araştırıyor. Bizim yanan evimize uzaklığı en fazlası 50-60 metre. Birbirine yakın, hepsi bu alanda oluyor.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN