Bolu’yu ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İnşallah birkaç ay içerisinde ilk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı uzaya göndereceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bolu’ya geldi. Kacır, programı kapsamında ilk olarak Bolu Valiliğini ziyaret etti. Burada Bolu Valisi Erkan Kılıç, BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı, AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Kacır, valilik anı defterini imzaladı. Daha sonrasında BAİBÜ Bordo Salon’da konferans gerçekleştirdi.

“HAVA ARAÇLARINDA MUAZZAM BİR BAŞARIYI ORTAYA KOYDU”

BOLU'DA YOLCU OTOBÜSÜNE ÇARPAN OTOMOBİLDEKİ 2 KİŞİ ÖLDÜ BOLU'DA YOLCU OTOBÜSÜNE ÇARPAN OTOMOBİLDEKİ 2 KİŞİ ÖLDÜ

Salonu dolduran yüzlerce gence seslenen Kacır, Türkiye’nin insansız hava aracı sanayisindeki başarısına değinerek, “2000’li yıllara geldiğimizde, Türkiye, havacılıkta paradikma değişimi yaşayarak, teknolojinin hangi yönde everildiğini erken aşamada tespit ederek ve bu değişime hızla hazırlanarak, insansız hava araçlarında muazzam bir başarıyı ortaya koydu. Bayraktar TB2, ANKA, Bayraktar TB3, Aksungur, Akıncı, ANKA 2, ANKA 3, Kızıl Elma… Sadece bunlar mı? Havacılıkta Hürkuş, Hürjet, ATAK, ATAK2, Gökbey ve Kaan…” dedi.

“SİZLER BU BAYRAĞI ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIYACAKSINIZ”

Kacır, gençler için imkânları seferber edeceklerini belirterek, “Sizler gibi gencecik, pırıl pırıl bu ülkenin öz evlatları başardı. Demek ki güçlü bir irade olduğu zaman, Türk milletinin evlatları, Türkiye’nin mühendisleri, teknisyenleri, Dünya’nın en iyisi işleri başarabilecek kabiliyette. Biz inanıyoruz ki sizler bu bayrağı çok daha ileriye taşıyacaksınız ve bize düşen, sizin yürüttüğünüz çalışmaların, hayallerinizin, araştırma, geliştirme projelerinizin önünü açmak. Önünüzdeki engelleri bertaraf etmek, ortadan kaldırmak ve sizin yanınızda ve arkanızda her daim durmak. Bu anlayışla sizin ufkunuzu, uzayın sınırlarınıza, gökyüzünün sınırlarının ötesine erişmesini arzu ettik. Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunu bu hedefle gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“TÜRKSAT 6A’YI UZAYA GÖNDERECEĞİZ”

Kacır, yeni haberleşme uydusunun fırlatılacağını ifade ederek, “Geçtiğimiz, yıl metre altı çözünürlüklü, yani yüksek çözünürlüklü İMECE uydumuzu, kritik alt sistemleriyle birlikte, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin de İMECE’de katkısı var. Türk bilim insanlarını, Türk mühendislerinin katkılarıyla, geliştirdik ve hâlihazırda kullanıyoruz. İnşallah birkaç ay içerisinde ilk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı uzaya göndereceğiz. İMECE 600 kilograma yakın, 600 kilometrede görev yapan bir uydu. Türksat 6A 36 bin kilometrede görev yapan, 4 buçuk tonluk karmaşık bir teknoloji” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN