Bolu Belediyesinin yapımını tamamladığı Solmaz Ana Hayır Çarşısı ve Gıda Bankası, resmi törenle hizmete açıldı.

İhtiyaç sahibi vatandaşların eksiklerini gidermek adına Bolu Belediyesi tarafından hayata geçirilen hayır çarşısı ve gıda bankası hizmete açıldı. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın, vefat eden eşi Solmaz Baysal’ın adı hayır çarşısına verildi. Yeni birimin açılışı törenle yapıldı. Törene Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Bolu İl Başkanı Tahsin Mert Karagöz, belediye başkan yardımcıları ve vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. 

“HABER VERİN BİZ EVİNİZDEN GELİP ALALIM”

Hayır çarşısının içeriğine dair açılış konuşmasında bilgi veren Başkan Özcan, “Solmaz Ana Hayır Çarşısı ve Gıda Bankasını resmen hizmete sokuyoruz. Faaliyetlerine başlamıştı. Hayır çarşımızın içinde oyuncaklar var, ev eşyaları var, beyaz eşyalar var. Kuru gıdalar var. Konserveler var. Çevrenize duyurun. Yani evinde beyaz eşyasını yeniliyor, onu nereye vereceğini bilemiyor. Gelin bize teslim edin veya bize haber verin biz evinizden gelip alalım. Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon… İnanın bunlar doğru insanlara ulaşacak. Hiç tereddüttünüz olmasın. Yani sizin çocuğunuzun kullanmadığı oyuncak, ihtiyaç sahibi bir çocuğun oyuncağı haline gelecek. O çocuğun yüzü gülecek” dedi.

“İHTİYAÇ SAHİBİ OLMAYANA GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Özcan, yapılan yardımların sadece ihtiyaç sahiplerine teslim edileceğini aktararak, “Günlük 2 bin kişiye biz sıcak yemek ikramı yapıyoruz. Bunların büyük bir çoğunluğunu evine gönderiyoruz, bazı yurttaşlarımız da gelip burada yemeklerini rahatlıkla, sağlıklı koşullarda yiyebiliyor. Yardımların hiçbiri ihtiyaç sahibi olmayana gitmeyecek. Türkiye’de yoksulluk haritasını güncellemiş tek il Bolu. Hatta bize deyin ki ‘Şu kişiye yardım ediyorsunuz ama o kişinin yardıma ihtiyacı yok.’ Diyeceğiniz olursa onları da söyleyin. Dolayısıyla bizim yapacağımız yardımların ihtiyaç sahibi olmayan kimseye gitmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile açılış kurdelesi kesildi. Başkan Özcan ve beraberindekiler yeni hayır çarşısını gezerek, incelemelerde bulundu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN