Bolu Emek ve Demokrasi Platformu, Bolu Belediyesi'nin ulaşıma yapılan yüzde 63'lük zam kararına büyük bir tepki gösterdi. Grup üyeleri, Bolu Belediyesi binası önünde toplanarak "Ulaşım Hakkımız Engellenemez", "Ulaşım Zamları Geri Alınsın", "Ulaşım Haktır Satılamaz", ve "Ulaşım Zamları Geri Alınsın!" gibi sloganlar attılar ve dövizler taşıdılar.

 

Bolu Belediyesi Mayıs ayı 2. oturumunda, özel halk otobüsü bilet fiyatlarına zam yapılması kararı alındı. Komisyonda yapılan görüşme sonucunda özel halk otobüslerinde tam bilet fiyatı 15 liradan 25 liraya yükseldi. Öğrenci biletine yüzde 63 zam yapılarak 11 liradan 18 lira oldu.

Kart satış, kart vize ve manyetik ücretleri ise tam kart satış 300 TL, indirimli kart satış 300 TL, serbest kart satış 500 TL, indirimli kart vize 250 TL, serbest kart vize 500 TL, manyetik bilet 100 TL, Çaydurt Manyetik 120 TL, Abant manyetik 150 TL oldu. Bolu Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de Bolu Belediyesi önünde bir araya toplanarak ses yükseltti. "Sosyal Belediyecilik" anlayışıyla hareket ettiklerini iddia eden belediye yetkililerinden ve meclis üyelerinden bu kararın iptal edilmesini talep ettiler.

BOLU'DA YENİ BEYAZ EŞYA MAĞAZASI AÇILDI BOLU'DA YENİ BEYAZ EŞYA MAĞAZASI AÇILDI

“HER YENİ GÜNE ZAMLA UYANIYORUZ”

Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Dilek Çakman, zamlar karşısında seslerini birleştirmeye çalıştıklarını belirterek;  “Ülkenin her bir köşesinden geçinemiyoruz sesi yükseliyor, her geçen gün ekonomik kriz daha da derinleşiyor ve her yeni güne zam haberleriyle uyanıyoruz. Barınmadan eğitime, ulaşımdan gıdaya her şeye zam yağmurlarının sürdüğü bugün bizler, zamlar karşısında sesimizi birleştirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

“ZAMLA EMEKÇİLERİN YAŞAMI DAHA DA ZORLAŞACAK”

Bolu Belediyesi'nin ulaşıma yapılan bu zammı haksız bulduklarını ifade eden Çakman; “Bugün derinleşen ekonomik krizin faturasının öğrencilere, emekçilere kesildiği noktada Bolu Belediyesi ulaşıma yüzde 63 oranında zam yapmış Tam bilet, 15 liradan 25 liraya yükseltilirken, öğrenci bileti ise 11 liradan 18 liraya yükseltilmiştir.   Belediyenin yaptığı zamlar, seçimlerde ilan edilen kamusal hizmetlerin başta ulaşım olmak üzere kamunun yararına olmayacağını göstermiştir. Diğer yandan İktidarın açıkladığı yeni tasarruf paketi içinde yer alan, toplu taşımanın bulunduğu şehirlerde kamu çalışanlarının servis haklarının iptal edilerek ellerinden alınmak istenmesi,  bu zamlarla birlikte emekçilerin yaşamını daha da zorlaştıracaktır” şeklinde konuştu.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Dilek Çakman, ulaşımın temel bir insan hakkı olduğunu ve ücretsiz olması gerektiğini savunarak; “Ulaşım iktidarın, belediyelerin, sermayedarların rant kapısı değil en temel insan hakkıdır. Ücretsiz olması gereken bir hakkı lütuf olarak sundukları gibi şimdi de ekonomik krizin faturasını ödetmek üzere ulaşıma zam yapıyorlar.  Asgari ücretle geçinmeye mahkum edilenlerin, hatta asgari ücretin de altında çalıştırılan emekçi kesimlerin işe gitmek için günlük 50 TL ödemek zorunda bırakılacağı bu zamlar tüm yoksul kesimleri insani olmayan yaşam koşullarına mahkum edecektir ki bu durum sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşmamaktadır.” İfadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLERİN VE AİLELERİN MASRAFLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Üniversite öğrencilerinin barınma, beslenme ve ulaşım masraflarının kamusal destekle karşılanması gerektiğine de işaret eden Çakman; “Üniversite öğrencilerinin barınma, yemek ve ulaşım sorununun her geçen gün arttığı, öğrencilerin eğitimini bırakmak zorunda bırakıldığı bu dönemde ulaşıma yapılmış olan bu zam, öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesi anlamına gelmektedir. Sosyal devlet olmanın gereği ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerinin barınma, beslenme, ulaşım masraflarının karşılanabilmesi için kamusal destek sağlanması ve bu ihtiyaçların ücretsiz sağlanması gerekirken öğrencilerin ve ailelerinin masrafları her geçen gün daha da artırılıyor

“ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİNİN ARKASINDAYIZ”

“Sosyal Belediyecilik” sloganıyla belediyeyi yönettiğini belirten yetkililerin ve meclis üyelerinin emekçilerin ulaşım hakkı, öğrencilerin ulaşım ve eğitim hakkı için biran önce bu kararı iptal etmesini bekliyoruz.   Üniversite öğrencilerinin taleplerinin arkasında, mücadelelerinin yanındayız!” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN