Motosiklet Eğitmeni Levent Arar, ilimizdeki motosiklet sürücüleri ve diğer sürücülerin yaşadıkları zorlukları söyleyerek, neler yapmaları gerektiğini açıkladı. Eğitmen Levent Arar, “Kavşak bir fırsat yeri değil yani bir an önce geçiyim, bir an önce buraya atlıyım gibi düşüneceğimiz bir yer değil. Çünkü iki kararsız sürücünün genelde çatışması bir kazayla sonuçlanabiliyor.” dedi.

KESK BOLU, TÜİK’E TEPKİ GÖSTERDİ KESK BOLU, TÜİK’E TEPKİ GÖSTERDİ

Sürücülerin kavşakta karşı taraftaki sürücüleri görmeme nedeniyle sürücüler Bolu’da zor anlar yaşıyor. Bu konuyla ilgili Motosiklet Eğitmeni Levent Arar, kavşağa girerken içeride ki tüm araçları görebileceği, Bolu Valiliğinin oradaki kavşaktaki gibi 360 derce görünürlük veren kavşakların yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

“Araç kullanıcılarını çok önemli bir şekilde uyarmak istiyorum”

Motosiklet Eğitmeni Levent Arar, motosiklet sürücülerinin ve diğer sürücülerin trafikte dikkat etmesi gerekleri aktararak, “Türkiye de ve orantı olarak ilimizde de değişik nedenlerle motosiklet kullanımı oldukça arttı. Bununla birlikte tabi ki her zaman sorunlar da birlikte geliyor. Bunlar için motosiklet kullanıcılarının ve diğer araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli hususlar var. En önemlisi kavşaklar, sürücülerin yüzde doksanı şehir içinde motosikletini kullanıyor. O yüzden şehir için dikkat edilecek en önemli yerlerin ilk sırasında kavşaklar geliyor. Kavşaklara mutlaka motosiklet sürücüleri iki temel hususu çok önemli biliyor olarak yaklaşmaları gerekiyor. Bunlardan bir tanesi kavşaklara kırmızı ışığa yaklaşır gibi yaklaşacağız ve mutlaka döneceğimiz tarafın şeridine geçmiş olacağız. Ayrıca motosiklet kullanıcıları için önemli bir konu kavşaklarda zemin yoğun kullanımdan dolayı, gördüğünüz gibi rengi de değişik. Bizim için kaygan bir zemin. İki teker kullanıcısı için tutuşun zayıf olduğu bir yer. Aynı zamanda eğimi de yağmur sularının akması nedeniyle biz motosikletlilerin tekerleri için ters yönde bir eğim olmakta. O yüzden motosiklet kullanıcıları kavşaklarda mutlaka daha önce geldikleri hızlardan daha düşük hızlarla gelmiş olmalı ve motosikletleri daha dik konumda döndürüyor olmalı. Aynı oranda da araç kullanıcıları açısından da, kavşaklarda motosiklet kullanıcılarına iki kat daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Çünkü biz motosiklet kullanıcılarının, yani bizlerin onların bu farkındalığına çok ihtiyacımız var. Çünkü genel olarak bizi görmediklerini söylüyorlar bir olay olduğunda. Aslında araç içerisinde yapacağımız en önemli işlerden bir tanesi. Yani biz diğer yol kullanıcılarına yol vermek durumundayız. Bunlar arasında da iki teker sürücüleri çok daha çabuk incinebildikleri için bunlara daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Kavşak bir fırsat yeri değil yani bir an önce geçiyim, bir an önce buraya atlıyım gibi düşüneceğimiz bir yer değil. Çünkü iki kararsız sürücünün genelde çatışması bir kazayla sonuçlanabiliyor. Buradan da diğer araç kullanıcılarını çok önemli bir şekilde uyarmak istiyorum.” dedi.

 “360 derce görünürlük veren kavşakların yaygınlaşması çok önemli”

Bolu’daki kavşakların görüş alanlarının kapalı olmasından dolayı sürücüleri tehlikeli anlar yaşamasına sebep olduğunu için değişiklikler yapmasını gerektiğini ve peyzaj çalışmalarında çok fazla sıkıntılar olduğunu söyleyen Motosiklet Eğitmeni Arar, “Kavşaklar da ya da şehir içi peyzaj da dersek buna çok daha iyi olur. Yerel yönetimlerin tüm yol kullanıcıları açısından peyzajı yaparken görünürlük kavramına çok dikkat etmesi gerekiyor. Yani araç sürücüsünün bir kavşağa girerken içeride ki tüm araçları görebileceği, burada gördüğümüz gibi kavşakların 360 derce görünürlük veren kavşakların yaygınlaşması çok önemli. Bu konuda hala şehrimizde ki birçok kavşakta değişik sebeplerle, belki bir takım peyzaj uygulamaları sebebiyle. Neleri görüyoruz? Kapalı, içerisini göremediğimiz, yani siz kavşağın içerisinde dönerken diğer taraftan gelen giden bununla ilgili hiçbir bilgi alamadığınız bir ortam gerçekleşiyor. O yüzden şehir içi peyzajın tüm uygulamalında, buna görünürlük demek istiyorum, görünürlüğe mutlaka çok dikkat edilmesi gerekiyor. 360 derece tüm kullanıcıların birbirlerini görebilecekleri açıların sağlanması yol güvenliği açısından, sürücü güvenliği açısından çok önemli. Ayrıca yine peyzajda bizim için çok sıkıntı olan bir durum var. Bu da sulama sistemleri, yani sulama sistemlerinin yarattığı sorunlar, gece gündüz günün her saatinde motosiklet kullanıcıları için, iki teker oldukları için diyebiliriz buna. Kaygan bir zemin, ıslak bir zemin yol tutuşunun zayıfladığı bir zemin bizlerin kaza riskini fazlasıyla arttırıyor. Bu konuda da umudumuz şehir içinde ki bu peyzaj sulamalarında motosiklet sürücülerinin, iki teker kullanıcılarının fazlasıyla düşünülmesi gerektiği hususudur.” ifadelerini kullandı.

Editör: Servet Tayfun