BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ? BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ?

Bolu Valisi Erkan Kılıç, doğanın ve su kaynaklarının korunması için kurum müdürlerine net mesajlar vererek, “Amirlerinden de benim beklediğim konu, doğaya ilişkin, su kaynaklarımıza ilişkin olarak hiçbir taviz vermeyin arkadaşlar. Bu haktır, vebaldir” dedi.

Bolu Valiliğinde, ‘İl Su Kurulu Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıda Bolu Valisi Erkan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mahir Özcan, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantının basına açık kısmında Vali Kılıç, basın açıklaması yaptı. Kılıç’ın gündeminde daha önce balık ölümlerinin yaşandığı ve sonrasında balıkçılık faaliyetlerinin yasaklandığı Gölköy Barajı, akarsuları kirleten fabrikalar ile Bolu’nun At Yaylası mevkiinde 13 köyün yaylasında yapılan kaçak yapı yıkımları vardı.

“GÖLKÖY ARKADAŞLAR, BOLU’NUN İÇME SUYU HAVZASI”

Gölköy’ün içme suyu havzası olduğunu işaret eden Vali Kılıç, “Hep söylüyorlar Gölköy’ü ne zaman açacaksınız. Gölköy arkadaşlar, Bolu’nun içme suyu havzası. Mutlak koruma alanı olan bir yer orası. Mutlak koruma alanı da su seviyesinin maksimum yükseldiği alandan 300 metre çepeçevre alanda hiçbir şey yapılamıyor zaten. Balıkçılık ve piknik ancak 50 metreye kadar belli cepler kurularak izin verilebilir, gerekirse. Böyle bir durum var” dedi.

“KİM KİRLETİYORSA ÖNLEMEMİZ GEREKİYOR”

Doğayı kirleten tesisler için tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Vali Kılıç, “Bir sürü tavuk sektörüyle ilgili olarak tesislerimiz var. Kesimhanelerimiz var. Sularımızı kirleten tesisler. Gerede’de Deri OSB’miz var. Yani tamam ekonomik olarak bizler bu fabrikaları yaşatmak zorundayız, istihdam için önemli buralar ama bunun yanında da çevreyi korumak zorundayız. Yani yarın bir gün su olmadığı, temiz hava olmadığı zaman bir yeşillik olmadığı zaten insan orada zaten yaşayamayacak, terk edip gideceğiz buraları. Çocukların geleceğini çalamayız. Bunu mutlaka bizim ciddi bir şekilde tedbir ortaya koyup, kim kirletiyorsa, bunun mutlaka karşısına çıkıp, gerekli tedbirleri alıp, bunu önlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“TEL ÖRGÜYLE KOCAMAN ALANI ÇEVİRMİŞSİN”

Yaylalardaki kaçak yapılara ilişkin de konuşan Kılıç, “Yaylalarla ilgili aynı şekilde konuları görüyoruz. Vatandaş, ‘Benim niye bahçemi yıkıyorsunuz?’ Ya ev yapmışsın bunun yanında bir de tel örgüyle kocaman alanı çevirmişsin. 85 milyonun hakkı var burada. Burası senin değil, senin arazin değil. Buna tepki koyuyorlar. Böyle bir şey yok yani. Bunlar ortak bütün vatandaşlarımızın hakkı olan şeylerdir. Su gibi aynı şekilde... Gözü açıklık yapıp da ben buraları çeviririm, suyu kirletirim, daha fazla para kazanırım, arıtma tesisi kurmam. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

“HİÇBİR TAVİZ VERMEYİN ARKADAŞLAR”

Toplantıya katılan kurum müdürlerinin, doğanın ve su kaynaklarının korunması için gerekeni yapmasını isteyen Kılıç, “Bir ülkede yaşıyorsak, Devlet belli konularda insanların iradelerini ortaya koyup, belli alanlarla ilgili olarak, bizim yaşantımızı düzenle diye oluşturulmuş, bununla ilgili olarak mevzuatlar kanunlar ortaya konmuş, herkes onlara uymak zorundadır. Dolayısıyla bu konu son derece önemli bir konu... Bu konuda da bundan sonra daha sıkı adımlar atmak zorundayız. Bütün birimlerden de birim amirlerinden de benim beklediğim konu, doğaya ilişkin, su kaynaklarımıza ilişkin olarak hiçbir taviz vermeyin arkadaşlar. Bu haktır, vebaldir. Hep beraber gayret içerisinde olacağız. Bununla ilgili olarak toplantımızı da gerçekleştirdikten sonra bütün müdürlerin bu konuda gayret içerisinde olması gerekiyor”  şeklinde konuştu.

Toplantı, Vali Erkan Kılıç’ın açıklamalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN