Sanayicilerin, iş insanlarının ve üretim yapan tesislerin çevre kirliliğinin önlenmesi adına gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu’daki akarsu ve derelerin durumuna dikkat çekti.

"BOLU'DAKİ DERELERİMİZ İYİ DEĞİL"

“Maalesef birbirimizi kandırmayalım Bolu'daki derelerimiz iyi değil. Gerede'de deri arıtma organize sanayi bölgemiz var. Oradaki sanayimiz de para kazanıyor. Biraz az kazansın tesislerini kursunlar. Bolu'da belediyemizin arıtma sistemi var. Kapasitesi çok küçük. Bolu'da sanayilerin bir kısmı tesislerin bir kısmı belediye şebekesine verilmiş. Sonuçta da Büyüksu Deresi ortada, maalesef kirletiliyor. Gerede hep hep ön plana alınıyor ama Büyüksu Deresi de iyi durumda değil. Kendimizi kandırmayalım.”

BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ? BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ?

“TAVUK ATIKLARI NEREYE GİDİYOR”

Özellikle beyaz et üretim tesislerinin çevreye verdiği zarara vurgu yaptı.

Türkiye'nin beyaz et sektörünün üçte biri burada. Bütün tavuk sektörünün üçte bir eti Bolu'da üretiliyor. Bunun atıkları nereye gidiyor. Bu tesisler bunun tedbirini alacak. Bunların ayrı ön arıtması olması gerekir. Bunu yapmamız gerekiyor. Belediyenin arıtma sistemi çökmüş”

“GEREKLİ CEZAİ İŞLEMLER YAPILIYOR”

Vali Kılıç, gerekli yaptırımların uygulandığının da altını çizdi.

“Gerede'de aynı şekilde Dericilikle ilgili olarak tesisler var. Önceden bir arıtma sistemi kurulmuş o da uygun bir şekilde yapılmamış. Vatandaş, köylü bağırıp çağırıyor, dert yanıyor kurtarın bizi diyerek. Bununla ilgili olarak elimizden gelen gayreti yapmaya çalışıyoruz. Kapatma yapılıyor, cezai işlemler uygulanıyor. Yapılmaya da devam edilecek. Bu ülke, bu vatan bizim. Bazıları fazla para kazanacak diye bu toprakları, suyu, havayı kirletemeyiz.”

Editör: Servet Tayfun