Bolu’da konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, siyasi partiler arasındaki görüşmelere için, “Arkadaşlar bundan güzel ne olabilir. Milletimizin de sevdiğini, ‘Aslan, ne güzel söyledi, bizim genel başkan’  dediğini hiç zannetmiyorum” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı, AK Parti Bolu İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret kapsamında AK Parti Bolu İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenlendi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonuçlarına dair değerlendirme yaptı. Siyasi partiler arasındaki görüşmeye dair konuştu.

HEKİM BİRLİĞİ SENDİKASI'NDAN SİNOP'TAKİ KAZAYA SERT TEPKİ HEKİM BİRLİĞİ SENDİKASI'NDAN SİNOP'TAKİ KAZAYA SERT TEPKİ

“BEKLEDİĞİMİZ BİR SEÇİM SONUCUNU ELDE EDEMEDİK”

Yerel Yönetimler Başkanı Yılmaz, mahalli idareler seçiminde istenilen sonucu elde edemediklerini belirterek, “Büyük çaba gösterdik. Gerek işbirliği protokolleri sürecinde olsun, gerekse aday belirleme sürecinde olsun, gerekse daha sonra meclis üyeliklerinin belirlenmesi sürecinde olsun.  Ama umduğumuzu bulamadık. Beklediğimiz bir seçim sonucunu elde edemedik. Daha iyi bir seçim sonucu bekliyorduk. Ülkemiz genelinde gerek seçime katılmayan seçmen sayısının giderek artması, gerekse seçmenimizin partimize bazı konularda bir uyarı gibi alabileceğimiz, bir dikkatimizin çekilmesine dönük tespit gibi de alabileceğimiz, oy düşüşüyle karşı karşıya geldik. Biz her zaman seçim sonucunda, seçmenimizin sandıkta söylemek istediğini, daha doğrusu sandıktan çıkan sonucun seçmenimizin adeta tercüme edilmesi, adeta seçmenimizin ifadesinin net bir şekilde önümüze konulduğu ifade tarzı, bir tercüme gibi alıyoruz. Buradan ne çıktı, ne söylüyor seçmenimiz diye bunu okumaya çalışan bir siyasi hareketiz” dedi.

“GÜNCELLENMESİ GECİKMİŞ TEŞKİLATLAR DEĞİLİZ”

AK Parti’nin kendisini güncelleyen bir yapısı olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Biz oldukça dinamik bir siyasi hareketiz. Bizim parti teşkilatlarımız çok durağan, çok hantal, güncellenmesi gecikmiş teşkilatlar değiliz. Güncelleme, parti teşkilatlarımızın yenilenmesini zaten sürekli yapıyoruz. 31 Mart seçimlerinden sonra, şüphesiz ki bundan sonra yapılması gereken işlerin içinde partimizin içerisinde her zaman yaptığımız dinamikleştirme, daha canlı, daha sinerjisi yüksek bir yapı oluşturma konusundaki çaba her zaman olduğu gibi bundan sonra, belki ‘Bu konuda da gecikmeyelim’ diyen bir duygu içerisinde olabiliriz” ifadelerini kullandı.

“GÜZEL OLAN BUDUR”

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesine ilişkin, “Siyasi partilerle ilgili görüşmeler, onu ifade edeyim. Arkadaşlar bundan güzel ne olabilir. Yani Türk insanı, siyasi partilerin sürekli birbirlerine çok sivri, çok sert, çok incitici, çok kırıcı, çok bıçkınca böyle, göndermeler yaprak, ülkenin temel sorunlarıyla, ana sorunlarıyla ilgili çözümleri üretmeksizin, günlük bir takım söylemlerle siyaset yapma biçimini sertleştiren, üslubu, ben milletimizin de sevdiğini, ‘Aslan, ne güzel söyledi, bizim genel başkan’  dediğini hiç zannetmiyorum.  Hiç duymadım. Siyasette üslup, siyasette sühunet ve uhuvvet her zaman bizim milletimizin tercih ettiği ve aklı başında bir devlet adamının kullanacağı üslup ve davranışın sorumluluğunun milletimiz tarafından karşılığı olduğunu düşünüyorum. Ve son zamanlardaki bu iklim de bu söylem de bu duruş da bana göre milletimiz tarafından takdirler karşılanıyordur. Güzel olan da budur” şeklinde konuştu. 

Toplantı Yılmaz’ın değerlendirmelerinin ardından, basına kapalı olarak devam etti.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN