Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Madde Bağımlılığı İle Mücadele” programında 17 yıllık madde bağımlılığından dernek yöneticiliğine uzanan yaşam hikayesini bağımlılık danışmanı, yazar, sosyal çalışmacı ve Pusula Ayık Yaşam Derneği Başkanı Fatih Budak; “Bir bağımlıya uzatacağın el; ailesine, topluma, devlete, millete ve maddeye başlayacak olan insanlara da uzatacağın eldir” diyerek anlattı.

BAİBÜ Kültür Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirilen programa; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Him, Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin, Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aysun Tuna, Genel Sekreter İhsan Ağcan, Genel Sekreter Yardımcıları İsmail Temel ve Nihani Yıldırım, Yeşilay Gençlik Komisyonu Başkanı Semih Öztürk, akademisyenler, öğrenciler ve kendisi de uzun yıllar madde bağımlısı olan Fatih Budak’ın kurucusu olduğu dernek yardımıyla bağımlılıktan kurtulanlar katılım sağladı.

Mimarlık Fakültesi ve Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin yaptı.

“HER YIL MİLYONLARCA İNSAN MADDE BAĞIMLILIĞI NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR”     

Madde bağımlılığının dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunun altını çizen Kesgin, “Her yıl milyonlarca insan madde bağımlılığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Madde bağımlılığı zor ve uzun bir süreç olmakla birlikte tedavisi mümkün kronik bir hastalıktır. Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak en önemli hedefimiz, gençlerimizi, geleceğimizi bağımlı olmaktan korumayı başarmak, bağımlılık duygusuna girmiş olanlara rehberlik ederek bu döngüden çıkmaları için birey, aile ve topluma ışık tutmaktır.” diye konuştu.

MADDE BAĞIMLILIĞINDA İYİLEŞTİREN, YENİLEYEN MEKANLAR TEMASI ÖNE ÇIKIYOR

Madde bağımlılığı konusunda iyileştiren, yenileyen mekanlar temasının öne çıkması nedeniyle Mimarlık Fakültesi olarak bağımlılık konusuyla yakından ilgilendiklerini vurgulayarak konuşmasına başlayan Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aysun Tuna; “Tüm ülkeler için en önemli sosyal sorunlar arasında gösterilen ve ülkemizi de derinden etkileyen madde bağımlılığı konusunda iyileştiren, yenileyen mekanlar teması öne çıkmaktadır. Hedefimiz için ilk eylemimiz, ülkemizde sayılarının yeterli düzeyde olmadığını tespit ettiğimiz ve bu dönemde önemli bir ihtiyaç olan madde bağımlılığı özelinde rehabilitasyon merkezi proje çalışmalarının bu yılki eğitim öğretim döneminde proje atölyeleri programına alınması olmuştur.” şeklinde konuştu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yabancı madde bağımlılığı artıyor. Kullanım yaşının 11-12'lere düşmesi, tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Son dönemde metamfetamin kullanımının yaygınlaşması en büyük tehlikelerin başında geliyor.

Pek çok kişi madde bağımlılığıyla boğuşurken, bu illetten kurtulup kendine yeni bir yaşam kurabilenler de yok değil.

O isimlerden biri Fatih Budak. Madde bağımlılığıyla mücadele edenlere destek veren Budak, BAİBÜ’lü öğrencilere, madde bağımlılığı sürecini ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU

SOKAKLARDA GEÇEN 3 YIL

Henüz 13 yaşındayken, arkadaş ortamında kendisine verilen maddenin ne olduğunu dahi bilmeden kullanmaya başladı. Dönem dönem başvurduğu uyuşturucu batağının içine düştü. Sonrasında bir bağımlı haline geldi. Öyle perişan duruma düştü ki aile fertlerinin vefat haberlerini aldığında dahi aklı ve bedeni uyuştuğundan yaşananları tam olarak algılayamadı.

Durum giderek kötüleşti. Eşi, çocuklarını da alıp onu terk etti. Budak'ın ne yaşama umudu kaldı ne de tutunacak bir dalı.

3 yıl boyunca sokaklarda yattı, pek çok kez ölümden döndü.

Dondurucu soğuğun olduğu bir kış gecesi, belki de köpekler olmasa 27 yaşında hayata gözlerini yumacaktı. 

BİR ANNENİN 'HELALLİK' ŞARTI: “BU ZIKKIMI BIRAKMAZSAN SANA HAKKIM HARAM OLSUN”

O günleri anarken, “Bir insan, hayatını cehenneme çeviren uyuşturucuya tüm kazanımlarını feda edebilir mi? Ben ettim. Hayatımı devam ettirmek için bir nedenim kalmamıştı. İnsanın yaşam amacı yoksa neden yaşasın? Neden mücadeleye girsin?” diye soran Budak, annesinin “Bu zıkkımı bırakmazsan sana hakkım haram olsun. Ama bunu bırakırsan, hakkım ananın ak sütü gibi helal.” Sözlerini hiç aklından çıkarmadı.

O gün farkında olmasa da bu sözler, Budak'ın yeni hayatına kavuşmasındaki ilk dönüm noktası oldu.

UÇURUMUN KIYISINDAN DÖNDÜREN SÖZ: “FATİH, OĞLUM SEN MİSİN?”

Her şeyin bittiğini düşündüğü bir akşam, ışıklarda duran bir arabadan yükselen bir başka ses ise hayatının ikinci dönüm noktası oldu:

Ona seslenen kişi, kendisini çocukluktan tanıyan Suzan hanımdı. Fatih, “Suzan anne”nin uzattığı el sayesinde, o gün uçurumun kıyısından döndü.

“KABULLENMEK TEDAVİNİN YARISI, KAYBEDECEK ŞEYİN OLMAMASI İSE EN TEHLİKELİSİ”

1,90 boyunda, 40 kiloya kadar düştüğünü ifade eden Fatih Budak, yaşamasına pek ihtimal vermeyen doktorları bile şaşırtarak, tedaviye olumlu yanıt verdi ve hayata tutundu.

Kişinin içinde bulunduğu durumu kabullenmesini, tedavinin yarısı olarak gören Budak'a göre kaybedecek şeyleri olanları kurtarmak daha kolay.

“Çünkü bu kişiler çaba sarf ederken, hiçbir umudu kalmayanlar adeta ölümü bekliyor" diyen Budak'a göre sokakta yaşayanların yolu ise genellikle şu üç yerden birine çıkıyor: Hastane, hapishane ya da mezarlık…

“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DEMEYİN!

Gençleri bağımlılık batağından kurtarmaya adayan Fatih Budak, “Bir kereden bir şey olmaz” sözüne dikkat çekerek  “Herkes bir kereden bir şey olmaz diyerek başlıyor. Her deneyen bir kere denedi, iki kere denemedi deniyor. Fakat denedi, beyni o mutluluğu yakaladı ve bir daha istedi. O yüzden bir kereden çok şey olur” ifadelerinin altını çizdi.

Doktorlar, ‘Tıbben yaşaması mümkün değil. Alın götürün burada ölmesin’ dedi. 7 hastaneye gitti, her biri aynısını söyledi. Sonra bir rehabilitasyon merkezi, ‘Ölecekse de burada ölsün’ diyerek kendisini kabul etti.  Fatih Budak bağımlılıkla mücadelede örnek bir isim haline geldi. Hayata tutundu şimdilerde uçurumun kenarındaki gençlere el veriyor.

Uzun yıllar madde bağımlısı olan, ardından bağımlılıktan kurtulup eğitim hayatlarına devam ederek kendilerine yeni bir hayat kuran ve dernekte psikolog ve bağımlılık danışmanı olarak madde bağımlılarına yardımcı olan dernek personeli de kendi hikayelerini gençlerle paylaştı.

Soru cevap ve hediye takdiminin ardından program sona erdi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN