Seçim Arenası programının canlı yayın konuğu olan AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol, “Mülteci sorununu çözmeniz lazım. Bir yıl sonra yaptığımız açık oturumda, canlı yayında, sayının nasıl azaldığını, hangi önlemlerle azaldığını göreceksiniz” dedi.

MHP’DE BAYRAM COŞKUSU YAŞANDI MHP’DE BAYRAM COŞKUSU YAŞANDI

Köroğlu TV’de yayımlanan Seçim Arenası 8’nci bölüm konuğu AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol oldu. Demirkol, canlı yayında gazeteciler Aslı Akış ve Oğuzhan Eke’nin sorularını yanıtladı. Demirkol, Bolu’da yaşayan vatandaşların 4 yıl boyunca 2 kat fazla su faturası ödediğini ve Bolu Belediyesinin vatandaşlara su borcu olduğunu ifade etti. Üniversite öğrencilerine destek olmaları gerektiğinin altını çizdi.

“HASSASİYETİMİZ BENİM TANJU BEY’DEN DAHA FAZLA”

Demirkol’un değindi bir konuda mülteciler oldu. Demirkol, mülteciler konusunda Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan daha hassas olduğunu aktararak, “Mültecilerle ilgili hassasiyetimiz benim Tanju Bey’den daha fazla. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Mültecilerle ilgili, sığınmacılarla ilgili hassasiyetimiz, bir Bolulu olarak, tüm vatandaşlarımın hissettiği hassasiyetle aynı. 3 evladımız var, eşim var, annem babam var. Birlikte burada yaşıyoruz. Bu hassasiyeti bir kere kabul etmek lazım… Bizim mülteci konusundaki duruşumuz belli. Biz burada belediye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız ve mültecilik ile sığınmacılık konusunda insani sınırlar içerisinde gereğini bir konuşup, yüz yapacağız” dedi.

“DEMEK Kİ BİZ AZ DÜŞÜRMÜŞÜZ”

Demirkol, Bolu’da mülteci sayısındaki düşüşün, diğer illere göre az olduğunu aktararak, “Bugün bunu konuşmayan birçok il sayıca bizden daha hızlı düşüşe geçtiler. Bakıyoruz bizde 9 oranında düşerken verilerimizde, Suriyeliler… Birçok komşu şehirde yüzde 15, 20 civarında düşüş var. Türkiye genelinde yüzde 10. Demek ki biz az düşürmüşüz. Baktığımız zaman toplamda da bir artış var. Genel anlamda… Demek ki bu yapamayacağı şeyleri söylemekle, gündem oluşturmakla çözülmüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yol haritası içerisinde, Sayın Ali Yerlikaya Bakanımızın da tüm Türkiye’de bir seferberliği var” ifade etti.

“BUNU SORUYORUZ, BUTON MÜLTECİ”

Başkan Özcan’ın, mülteci konusunu kamuflaj olarak kullandığını aktaran Demirkol, “Biz neden 30 dönümlük arazinin ATA Konutları yapılacakken, 400 tane konutun yapılmasını beklediğimiz projeyi soruyoruz, nerede konutlarımız? 400 tane daire, bir bakıyoruz arsa satılmış. Bunu soruyoruz, buton mülteci… Diyoruz ki fidanlık şehir hastanesi yapılacak, Bolu’da zaten arazi sıkıntımız var, belediye arsa satamaz. Arsa kazandırır. Alaaddin Başkanım birçok arsa kazandırdı. Teşekkür ediyorum. Çok büyük emekleri oldu, büyük projeler yaptı. Kanal Yolu’da dahil olmak üzere Bolu’nun 5 yıllık kayıp zamana rağmen rahat etmesini sağlayan, Alaaddin Başkanın bir vizyon katması” ifadelerini kullandı.

“HASSASİYETİMİ NET BİR ŞEKİLDE İFADE EDİYORUM”

Demirkol, mülteci konusunda net konuşarak, “Mülteci sorununu çözmeniz lazım. Bir yıl sonra yaptığımız açık oturumda, canlı yayında, sayının nasıl azaldığını, hangi önlemlerle azaldığını göreceksiniz. Ben mülteci konusundaki hassasiyetimi net bir şekilde ifade ediyorum. Ben projelerimize da dokunmadan... Turizme zarar veremeden. Siz buraya gelecek turist göz ardı ederek, işe yaramayacak söylemelerde, şova yönelik söylemlerde bulunamazsınız. Çünkü orası bir sorumluluk makamı… Bu konuyu çözeceğiz. Halkımız müsterih olsun. Benim bir Bolulu olarak bir hassasiyetim var” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN