Bolu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili İsmail Akgül, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz aldı, ilimizde yapılan projelere değindi.  Akgül, “Bolumuzun %60’ı orman, %35’ i tarım olan bir il. Böylesine bir il, tarım orman bakanlığı tarafından inanıyorum ki ayrı değerlendirilecektir” dedi.

MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, TBMM’de gerçekleşen Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz aldı. Bolu’da yapılacak olan ve yapılan projelerden bahsetti. Bolu’nun tarım ili olduğunu ifade eden Akgül, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi hazırlanırken Bolu’nun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU 15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU

“BOLU’DA BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN BİRÇOK PROJE VARDIR”

Milletvekili Akgül, Bolu’da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen projelere değinerek, “Bolumuzun %60’ı orman, %35’ i tarım olan bir il. Böylesine bir il, tarım orman bakanlığı tarafından inanıyorum ki ayrı değerlendirilecektir. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün gelirlerine de baktığımızda bakanlık olarak Bolu’dan, Bolu’nun ormanlarından, Bolulu orman köylülerinden elde edilen gelir ortadadır. Devletimize böylesine katkıda bulunan bir ile karşı inanıyorum ki bakanlığımızda aynı şekilde cömert davranacaktır. Bolu’da bakanlığımız tarafından yürütülen birçok proje vardır. Tekke barajımız, Hasanlar Barajı, Seben Ovası sulama projemiz gibi birçok projemiz devam etmektedir. Bunlar için bugüne kadar emeği geçen sayın bakanımız ve bürokratlarımıza, hemşerilerim ve şahsım adına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“ANKARA VE İSTANBUL’U SU KONUSUNDA BESLEYEN BİR BOLU BUNU HAK EDİYOR MU?”

Bolu’nun, Ankara ve İstanbul’un su sorununu çözdüğünü belirten Milletvekili Akgül “Bolu’nun doğu bölgesi, Gerede suları hepinizin malumudur ki Ankara’ya tahsis edilmiştir. Bugün biz burada Ankara’da susuz kalmıyorsak, bunu Bolu’ya borçluyuz. Diğer yandan Batı bölgesi suları Melen çayı projesi ile İstanbul’a tahsis edilen suyumuz vardır. Bolu olarak Ankara ve İstanbul’un su sorununu çözerken biz Bolu’da su konusunda bazı sorunlar yaşamaktayız. Karadere suları projemiz bir önceki dönem başlamış ve bakanlığımızın yatırımları ile bir ölçüye gelmiştir. Karadere suyu, şuan Çele Barajı olmadığından şehrin sadece iki aylık su ihtiyacını karşılayabiliyor bu nedenle Gölköy barajımızın suyu ile Karadere suyu karıştırılıp şehre veriliyor. Aslında Çele Barajımız olmadığı için, yapılamadığından dolayı biz memba suyu içemiyoruz. Ankara ve İstanbul’u su konusunda besleyen bir Bolu bunu hak ediyor mu? Tarım ve Orman Bakanlığımızın bütçesi hazırlanırken Çele Barajı’nın da muhakkak dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ İLİMİZE YAPACAĞI YARDIMA ÇOK İHTİYAÇ VAR”

Milletvekili Akgül, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi hazırlanırken Bolu’nun unutulmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Bolu, Tarım ve Orman bakanlığının ilimize yapacağı yardıma çok ihtiyacı var. Tekke Barajı inşaatı bitmek üzere ama Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ilçeleri dahil sulama işi, içme suyu ve arıtma tesisi projesinin bir an önce başlaması ve bitmesine şiddetle ihtiyacımız vardır. Bunun yanında yine en acil projemiz Çele Barajı projesidir. Ayrıca Bolu havzasının sulama sisteminin kapalı devreye dönmesi veya mevcut sistemin onarılması emniyet taşımaktadır. Arazi toplulaştırma ile ilgili bir yol alınmış olsa da vatandaşımızın burada mağduriyetleri bulunmaktadır. Bolu kışı ağır bir memlekettir. Orman köylümüz kışın içinde zorluk çekmektedir. Yıllardır bakanlık projemiz olan köye göçü sağlayabilmek için OR-KÖY projeleri ile Bolu’ya iyi pay ayrılması gerekmektedir. Bolu’da köyleri canlandırabilmemiz ve üretimi arttırmamız için bu olmazsa olmazımızdır. Şahsım ve ekibimin 8 aydır köye göçü sağlamak adına Bolu ovası tarımsal kalkınma projesi adı altında bir proje çalışması içerisindeyiz. 2024 yılının ilk çeyreğinde de bu konuda sizleri sürekli ziyaret ederek, rahatsızlık vereceğiz. Bu düşünceyle Tarım Orman Bakanlığı bütçesi hazırlanırken Bolu’nun unutulmamasını tekraren dile getirmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN