Bolu'da, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve "Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için 04.17'de anma programı yapıldı.

Bolu Valiliği tarafından Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin anılması ve deprem bölgesine yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapılması için İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) toplantı gerçekleştirildi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda AFAD İl Müdür Vekili Kürşat Bozkurt tarafından Kahramanmaraş ve depremden etkilenen illere Bolu'dan yapılan yardımlarla ilgili sunum yapıldı.

Saat 04.17'yi gösterdiğinde depremde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu gerçekleştirilerek dua edildi.

Toplantıda konuşan Vali Kılıç, yaşanan depremlerin ekonomik boyutunun çok fazla olduğunu ancak psikolojik, sosyal her türlü yönde ülkeye çok büyük bir darbe vurduğunu kaydetti.

Türk milletinin deprem bölgelerine, depremzedelerin her türlü ihtiyacının karşılanması için seferber olunduğunu anlatan Kılıç, dünyanın hiçbir ülkesinin bu kadar büyük bir deprem karşısında bu şekilde, hızlı bir şekilde reaksiyon gösterilmesinin ve olayın altından kalkılmasının kolay olmadığını ifade etti.

Kılıç, depreme her açıdan hazır olmak gerektiğini vurgulayarak, "Başta binalarımızı sağlam yapmak, eğer binalarımız depreme dayanıksızsa, deprem şartlarına uygun yapılmamışsa bunların mutlaka dönüştürülmesi gerekiyor. İlimizdeki binaların, eski binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi, en önemli deprem konusunda en az hasarı atlatmamız için gerekli olan ilk şart." diye konuştu.

"Kamu binaları anlamında da özellikle okullarımızı biz güçlendirdik" diyen Vali Kılıç, "Yani güçlendirmeyen okulumuz neredeyse yok şu anda. Hepsi güçlendirildi çok şükür. Sağlık tesislerimizin de aynı şekilde. Yeni binalarımız depreme da olarak yapılıyor. Mevcutların da hızlı bir şekilde taranması ve testlerinin yapılması süreçleri devam etmekte. Bunlarla ilgili de biz Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi yaptık. Diğer kurumların binalarını da aynı şekilde gözden geçirmemiz gerekiyor.

DÖNEMİN MALATYA EMNİYET MÜDÜRÜ DAĞDEVİREN, DEPREM ANINDA YAŞADIKLARINI ANLATTI

Kılıç'ın ardından 6 Şubat 2023 tarihinde Malatya İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan ve depremi yaşayan Bolu İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, yaşadıklarını anlattı.

Depreme evinde ailesi ile birlikte yakalandığını ifade eden Dağdeviren, "Eşyalar düşüyor, dolaplar devriliyor, duvarlar çatlıyor. O iki dakikalık süre sanki 1-2 saat gibi hissedildi. 'Duracak mı?' dedik." şeklinde konuştu.

Dağdeviren, depremin ardından koordinasyon toplantısının yapılacağı alana giderken şoförünün ağladığını anlatarak, şunları söyledi:

"Toplanma Merkezine gidiyorduk. Araç içindeyken şoförüm ağlamaya başladı. O da çocuklarını düşünüyordu. Toplantıya gitmeden önce arkadaşımızın ailesinin yanına gittik. Onu çocuklarını sağ salim çıkardıktan sonra valilikte kriz merkezinde toplantıya katıldık."

Editör: Ahmet İshak GÜLEN