Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir dizi program ve ziyaretler kapsamında Bolu'ya ziyaret gerçekleştirdi.  

Valilik önünde Vali Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Tunç, çiçek takdiminin ardından valilik makamına geçti.

"BOLU, TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ İLE ÖNE ÇIKIYOR"

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI MUHASEBE EĞİTİMİ VERİLDİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI MUHASEBE EĞİTİMİ VERİLDİ

Valilik Şeref Defteri’ni imzalamasının değerlendirmede bulunan Tunç, Bolu’nun tarihi, turizmi ve kültürel zenginliklerinden övgüyle bahsetti.

“Bolu’dayız. Tabiatın kalbi dedi karşılarken çocuklarımız. Gerçekten Bolumuz tarihi, turizmi, kültürü ile zengin bir potansiyele sahip ilimiz. Bolu’da olmaktan duyduğum memnuniyeti de belirtmek isterim.  

“GEREDE ADLİYESİ İÇİN İNŞAAT BAŞLIYOR”

Bakan Tunç, Bolu’da hükümet tarafından gerçekleştirilen önemli yatırımlara da değindi.

Bolumuzda hükümetimizin gerçekleştirdiği çok önemli yatırımlar var. 22 yıldan bu yana Bolu’nun merkezi, ilçeleri ve beldelerinde gerçekleşen her alanda yatırımlar var.Bu güne kadar bolumuzda adalet hizmetleri alanında Bolu Adliyemiz 2017 yılında hizmete alınmıştı. 25 bin metrekare kapalı alanı olan Bolu Adliyemiz Bolumuzun ihtiyacına cevap verecek nitelikte hizmete girdi. Gerede Adliyemizin 1 Eylül 2023 tarihinde proje ihalesini gerçekleştirmiştik ve 27 Eylül’de de müteahhit firmayla sözleşmeyi imzalamıştık. O günden bu yana proje çalışmaları devam ediyor.

DÖRTDİVAN'DA ADALET PERSONELİ YETİŞTİRME PROGRAMI BAŞLIYOR

Dörtdivan’da adalet bakanlığına personel yetiştirecek programların Ekrem Doğanay Meslek Yüksekokulu bünyesine eklendiğini belirtti Tunç.

“Dörtdivan’da özellikle adalet bakanlığına personel yetiştirecek ceza infaz kurumu programı ve adliye ve mahkeme personeli yetiştirecek program Ekrem Doğanay Meslek Yüksekokulu bünyesine eklendi. Ayrıca öğrencilerin yetişeceği ceza infaz kurumu projemizde yer alıyor. Hayata geçireceğiz.”

“10 YENİ MAHKEME KURULDU”

Bakan Tunç,  Son bir yıl içerisinde Bolu Adliye teşkilatını güçlendirmek için yeni mahkemeler kurduklarınıda sözlerine ekledi.

Yargının işleyişini hızlandırmak, davaların bir an önce sonuçlanmasını sağlayabilmek için Bolu’muz da 2 sulh hukuk mahkemesi, 3 asliye hukuk mahkemesi, 4 asliye ceza mahkemesi ve bir de infaz ile ilgili toplam 10 mahkemenin kurulmasını sağladık. 24 personelin de atamalarının Bolu’ya gerçekleştirdik. Bu mahkemelerde görev yapacak 8 hakim ve savcının atamasını da 1 yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduk. 2004’de 47 hakim vardı şu anda 85 hakim ve savcıyla yargı hizmetleri burada adaletin tecellisi yolunda teşkilatımız çalışmalarına devam diyor.”

Editör: Servet Tayfun