Bolu ve Düzce sınırında bulunan ve tüm Türkiye’de Bolu Dağı olarak bilinen bölgeye ilişkin Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün ani çıkışını Bolulu vatandaşlara sorduk.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Bolu dağının Düzce’ye ait olduğunu ve isminin de “Düzce Dağı” olduğunu sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Bolulu vatandaşların düşüncesi gayet açık. Vatandaşlar, Bolu Dağının, Düzce Dağı olması gibi isim değişikliğinin olmasının mümkün olmadığını ifade etti.

“kulaktan duyma iş yapıyor”

Bolulu bir vatandaş 65 yıldır Bolu’da olduğunu söyleyerek, “65 seneden beri buradayım, 65 yıldan beri Bolu’ya aittir Bolu Dağı. Kaynaşlı keser Düzce hattını. Öyle bir şey yok, kulaktan duyma iş yapıyor. Burası Bolu’ya aittir” ifadelerini kullandı.

“Belediye Başkanı öyle dedi diye değişmez herhalde”

Bir başka vatandaş ise Bolu Dağının, Düzce Dağı olma ihtimalinin olmadığına vurgu yaparak, “Biz doğma büyüme Boluluyuz. Bolu Dağı, Bolu Dağıdır. Yani Düzce Belediye Başkanı öyle dedi diye değişmez herhalde. Öyle bir ihtimal görmüyorum” dedi.

“Düzce dağı diye hiçbir yerde geçmemiştir”

Bu dağın öz Bolu Dağı olduğuna dikkat çeken bir vatandaş ise, “Hayır olur mu, isim değişmez. Sana verilen bir isim var, ismin Ayşe Fatma, benim ki de Salih. Salih ismi değişir mi? Benim anam babam koymuş, orayı da Bolu Dağı koymuşlar. Düzce dağı nerden gelmiş. Adam Kars’tan çıktı mı araba ile Bolu Dağı’ndan ineceğim diyor, Adana’dan çıktı mı Bolu Dağı’nın rampasını ineceğim diyor. Düzce dağı diye hiçbir yerde geçmemiştir veya şuan da yok. Mümkün değil yani. Biz Boluluyuz, öz Boluluyuz. Öz Bolu Dağı olacak orası da. Niye o zaman, zamanında Düzce dağı geçmemişte bolu dağı geçmiş? Düzce dağı olsaydı” diye belirtti.

“Bolu dağımıza sahip çıkalım, ilgilenelim”

Yetkililerden Bolu Dağı’na sahip çıkılmasını isteyen bir vatandaş ise, “Düzce dediğimiz kısa zamanda il olmuş bir ilçemizdi bizim. Yani kalkıp da bizim 100-1500 senelik Bolu Dağımızı sahiplenmesini çok abes olarak yorumluyoruz. Neticede Bolu Dağı bizim Bolumuza aittir, Bolu’da kalmasını istirham ediyoruz. Yetkililerimizden bu konuda daha girişimci, daha atak, daha ciddi görüşmeler talep ediyoruz. Bolu dağımıza sahip çıkalım, ilgilenelim” diye konuştu.

15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU 15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU

Şimdiden büyük yankı uyandıran haberin ardından, Bolulu siyasetçilerin nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

Kaynak: haber merkezi