TBMM Önceki Başkanı, Son Başbakan, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Bolu’da İsrail-Filistin savaşı ile ilgili konuştu. Binali Yıldırım, “İsrail, ‘Hamas’ı yok edeceğiz’ diye bütün Filistin'i yok etmek için orantısız bir güç kullanıyor. Asıl dünyanın buna sessiz kalması çok daha vahim bir durum” dedi.

TBMM Önceki Başkanı, Son Başbakan, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) 2023-2024 akademik yılı açılış törenine katıldı. Binali Yıldırım, program öncesinde Tıp Fakültesi Morfoloji Ek bina açılış töreni ve Hukuk fakültesi açılış törenini gerçekleştirdi.

“BATININ İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ NE YAZIK Kİ BİR KEZ DAHA ŞAHİT OLUYORUZ”

Gençlere yeni öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Binali Yıldırım, İsrail-Filistin savaşı hakkında konuştu. Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, “Şimdi önümüzde kanayan bir yara var. O da İsrail, Filistin savaşı. Aynı zamanda Ukrayna-Rusya'da da bu savaş var. Bu iki savaşta da vekalet savaşı yapılıyor. Arkada süper devletler var. Güçlü devletler var. Bir tarafı destekliyor. Bir tarafı desteklemiyor. Ukrayna'da malum Batı Amerika, Ukrayna yanında, Rusya tek başına. İsrail'in yanında Amerika var, Avrupa ülkelerinin tamamı var. Maalesef Arap alemi ve Müslüman ülkelerde böyle bir organizasyon ne yazık ki oluşmadı. Şimdi oradaki çifte standardı hep gördük. Ukrayna Savaşı'nda, Rusya Savaşı'nda ‘çocuklar ölmesin, siviller ölmesin’ diye bas bas bağıranlar. Gazze'de her on dakikada bir çocuk ölüyor kadınlar, siviller, masum insanlar ölüyor. ‘Olur canım savaştır. Ne yapalım?’ deyip geçiştiriyorlar. Burada da batının iki yüzlülüğünü ne yazık ki bir kez daha şahit oluyoruz” dedi.

“2 BİN 500 YIL BUNLAR VATANSIZ YAŞADI”

Yahudilere geçmiş zamanda sadece Osmanlı’nın kucak açtığını belirten Binali Yıldırım, “Yahudilere baktığımız zaman 2 bin 500 yıl bunlar vatansız yaşadı. Bulundukları her yerde zulüm gördüler. En büyük zulüm ve baskıyı ikinci dünya savaşında, Almanya, Polonya'da, kurulan kamplarda gördüler. Orada polikof diye anılan ve gaz odalarında Yahudiler katledildi. Hatta biraz daha geri gidersek 15.yüzyılın sonlarında Araplar ve berberilerle İspanya Portekiz'den Yahudilerle dışarı çıkardılar. Bunlara kucak açan Osmanlı Devleti oldu. Ve hiçbir zaman Müslümanların yaşadıkları ülkede hiçbir Yahudi veya başka dinden zulüm gören, soykırımına uğrayan hiçbir millet yok. Elhamdülillah tarihimiz bu kadar iftihar edeceğimiz hiç başımızı öne eğdirmeyecek geçmişe sahip” diye konuştu.

"EĞİTİM ŞENLİĞİ"NDE PROJELER TANITILDI "EĞİTİM ŞENLİĞİ"NDE PROJELER TANITILDI

“İSRAİL'İN BURADAKİ AMACI İŞİ KÖKTEN ÇÖZMEK”

İsrail’in kurulduğu günden bu yana, Filistin’in topraklarını büyük ölçüde işgal ettiğini dile getiren Yıldırım, “Normal şartlarda geçmişte trajedileri olan milletin daha merhametli, daha vicdanlı, daha hoşgörülüsü olması beklenir. Ancak İsrail'e baktığımızda geçmişte kendilerine yapılandan ders almış olmadıklarını görüyoruz. Ve eğer almış olsalardı, Gazze’de, Batı Şeria'da, Lübnan'da, bölgede bu mezalimi, bu soykırımı elbette yapmazlardı. İsrail ve Filistin'in, Filistin Devleti kurulduğunda yüz ölçümü 28 bin 165 bin kilometre. Ama bugüne geldiğimizde ne yazık ki o gün Filistinlilerin yüzde 44 İsrail'in yüzde 66 orana sahip olduğu toprak miktarında bugün ne yazık ki Filistin'den sadece yüzde 13 toprakları kaldı. Gazze de elden gidince daha da azalacak. Yani iki devleti çözüm Filistin Devleti, İsrail devleti bütün dünyanın kabul etmesine rağmen İsrail'in bunu uygulamadığı için hayata geçmiyor. İsrail'in buradaki amacı işi kökten çözmek. Filistinlilerin yaşadığı bütün topraklara çökmek suretiyle fiilen bağımsız Filistin Devleti'ni işlemez hale getirmek. Devlet olmanın şartı vatan olmasıdır. Toprak olmasıdır. Toprağınız yoksa devletten söz edemezsiniz” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL BÜTÜN BUNLARIN GÖZÜNÜ KIRPMADAN YAPIYOR”

İsrail’in kural, hukuk tanımadan Gazze’ye saldırdığını ifade eden Başkan Yıldırım, “İsrail de bu hedefi gerçekleştirmek için hiçbir uluslararası kurala, hukuka riayet etmeden saldırılarını sürdürüyor. Savaş kötüdür ama savaşın da bir hukuku vardır. Ne yazık ki İsrail savaş hukukuna da göz ardı ediyor. Savaş hukukunda hastanelere saldırmak yok, insanlara, sivillere saldırmak yok. Askeri hedefler dışında hiçbir yere zarar vermek olmamasına rağmen maalesef İsrail bütün bunların gözünü kırpmadan yapıyor” dedi.

“BÖLGE ÜZERİNDE CİDDİ PLANLARI VAR”

Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgede ciddi planları olduğuna değinen Yıldırım, “6-7 Nisan'da, Filistin topraklarına saldırı oldu. İsrail, ‘Hamas’ı yok edeceğiz’ diye bütün Filistin'i yok etmek için orantısız bir güç kullanıyor. Asıl dünyanın buna sessiz kalması çok daha vahim bir durum. Bunun doğrudan sorumlusu İsrail tek başına değil aynı zamanda ona şartsız, koşulsuz destek veren Amerika'dır. İki tane uçak gemisinin, nükleer denizaltıları, birçok gemisi yani dünyanın savaş aparatını Gazze'ye karşı mı getirdi? Amerika Birleşik Devletleri. Elbette ki değil. Bölge üzerinde ciddi planları var. Ve bu plana karşı Türkiye olarak çok daha tetikte olmamız gerektiğini bu vesileyle sizlerle paylaşıyorum” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN