Yeni döneme dair projeleri hakkında konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Vaatlerimizden bir tanesi şu olacak. Meslek garantili, meslek eğitim kursu… Bir buçuk asgari ücret kadar parayla çalışmaya yazılı beyanda bulunulacak” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Projelerinden ve yerel seçim sürecinden bahseden Başkan Özcan, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

Aday sayısının çok olduğunu belirten Özcan, “İlk benim adaylığım belli olmuştu. Şimdiye kadar bizim sayabildiğimiz 12 aday belli olmuş. Arkadaşlar da muhakkak çalışıyordur kendilerine göre. Bizim sokakta gördüğümüz şu, Bolu şunu söylüyor, ‘Sen yeterince tecrübe kazandın, bir dönem daha devam etmeni düşünüyoruz.’ Bunu ilk kez bir seçimde bu kadar açık ve net olarak görüyorum” dedi.

“BOLU’NUN SORUNLARININ TAMAMINA HÂKİMİZ”

Çok fazla proje ve vaatte bulunmayacaklarını belirten Özcan, “Hazırlanıyoruz. Biz yeni bir aday değiliz. Şu anda Bolu’nun sorunlarının tamamına hâkimiz. Dolayısıyla geçen dönemki gibi çok sayıda vaatle çıkmayacağız ama insana doğrudan dokunan, başta kentsel dönüşüm olmak üzere, toplumun sorunlarını tamamen çözecek, ortadan kaldıracak projelerle ve vaatlerle ortaya çıkacağız. Biz sadece bir projeyi yapacağız demeyeceğiz, şuraya yapacağız, şu kadar maliyet olacak. Bunları da kamuoyuyla paylaşarak böyle bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÇOK İNSANIN EĞİTİM ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Yarım kalan çalışmalara değinen Özcan, “Kültür merkezi, ihalesi yapıldı. Bakalım seçimden önce temelini atabilirsek atacağız, atamazsak hızlı bir şekilde Nisan’dan itibaren devam edeceğiz. Sosyal projeler var. Kapsamını genişletmemiz gereken projeler var. Kurslarla ilgili çok ciddi bir talep var, bu talebi henüz karşılayamıyoruz. Yüzlerce kursiyerimiz var ama bekleyen bin kadar kursiyer var. Bu sadece fiziki mekân yokluğundan kaynaklanmıyor. Halk Eğitim’in yeterince usta öğreticisi olmamasından da kaynaklanıyor. Halk Eğitim ile bu konuyu görüşerek, önümüzdeki dönem daha çok insanın daha çok konuda eğitim almasını sağlayacağız” diye konuştu.

“MESLEK GARANTİLİ, MESLEK EĞİTİM KURSU”

Başkan Özcan, meslek garantili kurslar açacaklarını aktararak, “Yeni dönemde en önemli vaatlerimizden bir tanesi şu olacak. Meslek garantili, meslek eğitim kursu… Yani biz vatandaşla genç kardeşlerimizle şöyle bir sözleşme imzalayacağız. Seni marangoz olarak yetiştireceğiz. Belgeni alacaksın, ondan ben sana iş vermeyi garanti ediyorum. Bir istek havuzu oluşturacağız. İşverenlerle de biz sözleşme imzalayacağız. Ben sana eleman yetiştiririm ama sen de bunu en az bir buçuk asgari ücret kadar parayla çalışmaya yazılı beyanda bulunacaksın. Sözleşme imzalayacağız. Şu ana kadar gittiğimiz iş yerlerinde biz sadece işçi arkadaşlarımızla konuşmuyoruz. İşverenlerle de bu konuyu konuşuyoruz. İşveren zaten dünden razı… Su ustası lazım, elektrik ustası lazım, marangoz lazım... CNC operatörü lazım birçok yerde. Şimdi biz neyin eksik olduğunu bildiğimiz için ona göre adımları atacağız” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN