Bolu Valisi Erkan Kılıç'ın başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arasında, devlet korumasındaki engelli/yaşlı/çocuk/kadın bireylerin diş taraması ve tedavisinin, bireylerin hizmet aldığı kurumlarda yapılması için “Bolu Şefkatli Gülüşler Projesi” protokolü imzalandı.

Haber: Aslı Akış

Bolu Valiliği Abant Toplantı salonunda gerçekleşen protokol törenine; Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemal Keskin ve kurum yetkilileri katılım sağladı.

“AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HEKİMLERİ TARAFINDAN YAPILACAK”

Protokol imza töreninde ilk olarak bilgi veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol,  İlimizde sosyal hizmetler il müdürlüğünün koruma ve bakıma altında bulunan engelli, yaşlı, çocuk ve kadın bireylerin tedavileri bulundukları yerde diş taramaları ise ağız diş sağlığı merkezi hekimleri tarafından yapılacak. Bu protokol kapsamında Semiha Şakir rehabilitasyon merkezi, huzurevleri hem de koordinasyon merkezlerimizde bu hizmeti protokol sonrasında bizzat yerlerine giderek sağlık il müdürlüğüne bağlı ağız ve diş sağlığı merkezimizde başlatmış olacağız.” şeklinde konuştu.

ALPAGUT MAHALLESİ'NDE HAZIR GİYİM VE DERİ AKSESUARLARI SERGİSİ AÇILDI ALPAGUT MAHALLESİ'NDE HAZIR GİYİM VE DERİ AKSESUARLARI SERGİSİ AÇILDI

“PROJE BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemal Keskin, projenin hayata geçirilmesi ile engelli, yaşlı, çocuk, kadın bireylerin alacağı hizmetin öneminden bahsederek; “Vatandaşlarımız bazıları hareket kısıtlılığı yaşıyor.  Kliniklere götürülmesi getirilmesi bazı durumlarda kendilerine de zor oluyor. Bu tip durumlarda ağız diş sağlığı hizmetlerini yerinde hizmet aldıkları odada hatta kendi hizmet aldıkları yataklarına kadar hizmetin getirilmesi hizmet kalitesinin artırılması amacıyla çok büyük bir değer ifade edecek sayın valim. Bizde bu açıdan kurumumuz olarak bu protokole bu projeyi önemsiyoruz. Sağlık müdürümüzden ayrıca ilgisi için sizin de önderliğiniz için teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SAĞLIK HİZMETLERİNİ VERMEYE AMAÇLAYAN GÜZEL BİR PROJE”

Son olarak projenin amacında değinen Bolu Valisi Erkan Kılıç; “Protokolü kapsamında bizim kurumlarımızda hizmet alan engelli, yaşlı ve çocukların diş taramalarıyla muayene işlemlerini yerinde bizzat kaldıkları yere gidilerek sağlık görevlileri, doktor ve yardımcı sağlık personelleri ile onlara bu sağlık hizmetlerini vermeye amaçlayan güzel bir proje. Güzel bir şekilde de sonuçlanacaktır. Bu kişilerin yerinde bu hizmeti alması önemli çünkü bu tesislere ulaşabilme gelebilme imkanları kısıtlı ve zor şartlarda bulundukları için bedensel anlamda veya yaşlı olmaları birde bizim kurumlarımızda hizmet aldıklarından dolayı bazı kısıtlıkları var. Bunları gidermek için bizlerde böyle bir proje başlattık” dedi.

“EN ÜCRA KÖŞELERE GİDEREK SAĞLIK HİZMETİ VERİYORUZ”

Vali Kılıç, kamu hizmetinden yararlanmayan vatandaşların ayağına gidilerek hizmetin verildiğine işaret ederek; “Projeyle bu hizmetleri ayaklarına götürüp bunların başta diş tarama olmak üzere diğer sağlıkla ilgili olmak üzere muayene işlemlerini ve diğer işlemlerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bizdeki anlayış vatandaş gelemiyorsa bize kamu hizmetlerinde yaralanamıyorsa bizler onların ayağına giderek bu hizmeti onlara en iyi şekilde vermek. Bu kapsamda bu projede gerçekten önemli bir proje daha öncede başlattığımız projelerimiz vardı. En ücra köylere giderek orada bize ulaşamayan başta yaşlılar ve engellilere ve diğer kişilere sağlık müdürlüğümüz ekibi ve araç gereçleriyle onların ayaklarına kadar giderek en ücra köşelerde bu sağlık hizmetini biz veriyoruz. Bu çalışmalar devam edecektir. Sadece sağlıkta değil, eğitimde ve diğer alanlarda da bizler bu hizmetleri artması anlamında kararlıyız. Bu konuda bütün müdürlerimizle birlikte çalışma arkadaşlarımızla vatandaşın ayağına hizmeti gitmesi son derece önemli bu anlayışla çalışmalarımız sürdürüyoruz.   Projenin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN