Gelin adaylarına kötü haber… Gelinlik denemek Ankara’nın ardından Bolu’da da ücretli hale mi geliyor?

Düğün sezonu başladı. Gelin adayları da hayallerindeki gelinliği almak için heyecanla mağaza mağaza dolaşıyor. Ancak bu sırada sürpriz bir gelişme yaşandı. Ankara Terziler ve Konfeksiyoncular Odası, gelinlik denemenin ücretli olmasına karar verdi. Bazı esnaflar uygulamayı doğru bulsa da bazıları müşteri kaybına neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca alınan karara göre, deneme ücreti gelinliğin satın alınması durumunda fiyattan düşülecek.

Bu kararın üzerine gözler Bolu’da gelinlik satışı yapan mağazalara çevrildi. 15 yıldır gelinlik sektöründe olduğunu söyleyen Koray Kozanlı, Bolu’da gelinlik denemenin ücretli olup olmadığı ve nasıl deneme yaptırdıkları hakkında bilgi verdi.

“HİJYEN DURUMUNA BAKIYORUZ”

Kozanlı, gelinlik denetirken nelere dikkat ettiklerini anlattı:

“Öncelikle gelen kişinin hijyen durumu önemli bizim için tabiki. Çünkü bir kişi denemiyor bu gelinlikleri, birkaç kişi deniyor. Yani defalarca deneyenler oluyor. Hijyen durumuna bakıyoruz. Temizlik, makyaj durumuna bakıyoruz. Giydirirken de ona göre özenli giydirmeye çalışıyoruz.”

Gelin adaylarının ortalama kaç gelinlik denediğinden bahsetti:

“Ortalama iki tane deneyen de var ama bunu genel olarak baz alırsak üç ile beş arası deneme yapıyorlar. Modelleri belirliyoruz. Ona göre deneme yapıyorlar.”

“MÜŞTERİLERİMİZE BİR ŞEY YANSITMIYORUZ”

Kozanlı, gelinliği denerken bir zarar gelmesi halinde ne yaptıklarını söyledi:

“Burada kendimiz terzi işletmesi olduğumuz, bu işlerle ilgili girişimlerimiz olduğu için amorti etmeye çalışıyoruz. Karşı tarafa zaten bir şey yansıtmamamız gerekiyor. Çünkü burası bir mağaza. Biz de insanlara hizmet etmek için varız. Onlar geliyorlar, denerken bir aksaklık olursa bunları biz amorti ediyoruz. Müşterilerimize bir şey yansıtmıyoruz.”

“BOLU’DA UYGULANMASI ZOR”

Gelinlik mağazası sahibi Kozanlı, Bolu’da gelinlik denemenin ücretli olup olmaması hakkında fikirlerini paylaştı:

BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI

“Ben Ankara’da gelinlik pasajlarında büyüdüm. Oradaki olayla Bolu’daki olay farklı. Bolu daha küçük bir şehir. Herkesin birbirini tanıdığı, dükkanların birbirine yakın olduğu yerler olduğu için oradaki işletmelerde ve nüfus kalabalıklığından dolayı insanlar sürekli randevu almadan gidiyorlar. O dükkanlar da çok büyük dükkanlar değil aslında. Bolu’daki işletmelere baktığınız zaman daha fazla büyük. Metrekareleri daha fazla. Orada randevu almadan gidildiğinde alanları küçük olduğu için hizmeti iyi veremez hale geliyorlar. Bu durumda doğal olarak büyük şehirlerde kapora sistemine dönüyor. Her ürün başına bir bedel alıyorlar. Orası için doğru karar ama Bolu’da gerçekleşebileceğini sanmıyorum.”

“FİYATLARA ÇOK DOKUNMUYORUZ”

Koray Kozanlı, gelinlik fiyatlarından bahsetti:

Enflasyona bağlı olarak ilerleyen bir durum aslında. Bu malzemelerin %90’ı ithal edilen malzemeler. Bundan dolayı da Dolar ve Euro kuruna bağlı. Bu sene ortalama 15 ile 25 bin arasında kiralama fiyatları geliyor. Satın almada da 25 ile 30-35 arasında bir fiyatlandırma mevcut. Özel dikim olursa tabi kişinin özel isteklerine bağlı olarak malzeme fiyatları çıkartılıyor. Ona göre provalar ayarlanıyor. Nakışçısı başka, atölyecisi başka, dikimi başka. Ona göre bir fiyatlandırma yapılıyor ama elimizden geldiği kadar, Bolu’da küçük şehir, 15 senedir hizmet ediyoruz. O yüzden fiyatlara çok dokunmuyoruz.

Yoğunluğumuz var. Her Kasım, Aralık ayında sezon öncesi bir kampanya yapıyoruz mağazalarımızda. Bu kampanyadan başlayan bir yoğunluk oluyor. Sezon öncesi ve ortasında bir yoğunluk oluyor. Çok şükür talepler var. Bizi tercih eden herkese teşekkür ederiz.

“DİĞER İLLERDEN GELEN MÜŞTERİLERİMİZ VAR”

“Önceden Bolu’dan dışarıya gidiliyordu. Yine gidiliyor, gidilmiyor değil. Gidilecek tabi, bunu kimse yadırgayamaz. Bizim Zonguldak, Karabük, Bartın, Düzce, Ereğli gibi bu bölgelerden gelenlerimiz oluyor. Şu anda Zonguldak’tan gelip prova için bekleyen müşterimiz var. Bazen de referans olayıyla birlikte İstanbul, Ankara’dan gelen gelinlerimiz de var. Dışarı görev yapan öğretmenlerimiz var. Bunlar da belli dönemlerde tatile geldiklerinde Bolu’dan bu ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.” 

Kaynak: HABER MERKEZİ