Bolu’da çınar gibi geniş yapraklı ağaçların dallarındaki yapraklar sarararak, yere düşmeye başladı. Orman Mühendisi Barış Bolat, yaşanana ilişkin, “Sıcak olur ama fakat 40 dereceleri gördüğümüz olmadı. Eylül ayında yaşamamız gereken şeyleri, daha önce yaşıyoruz. Bolu’nun en güzel yönü olan yeşilliği kaybetme yoluna da gideriz” dedi.

Özel Haber: Oğuzhan Eke

Bolu, doğal güzellikleri, tabiat ve milli parklarıyla yaz aylarında serinlemek isteyen ziyaretçilerin tercihi oluyor. Yüzde 65’i ormanlarla kaplı kentte, bu yaz mevsiminde hava sıcaklıkları 40 dereceyi geçerek, son 90 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Rekor sıcaklıkların yaşandığı Bolu’nun Merkez ilçesinde, özellikle geniş yapraklı ağaçlarda sararmalar başladı. Sararan yapraklar, rüzgârın etkisiyle yere düştü. Sonbahar mevsiminde yaşanması beklenen durumu Orman Mühendisi Barış Bolat değerlendirdi.

“40 DERECELERİ GÖRDÜĞÜMÜZ OLMADI”

Bolu’nun yeterli yağışı almadığını belirten Bolat, iklimlerin kaydığını ifade ederek, “Normal şartlarda eylül ayı itibariyle yapraklar sararmaya ve dökülmeye başlar. Tabi bu sıcakların fazla olmasından kaynaklı, iklim de çok değişti. Bunun da etkisi var. Normal şartlarda Bolu’da bu tarihlerde sıcak olur ama fakat 40 dereceleri gördüğümüz olmadı. Yağmur deseniz hiç yok. Bu tarihlerde öyle veya böyle Bolu’da yağmur yağar normal şartlarda. Bu da bitkilerin besin almasını sağlıyor, ağaçların. Şimdi ne oldu, bu aşırı sıcaklardan toprak suya doyamadı, toprakta artık neredeyse su kalmadı. Bazı sulak bölgelerde zeminde sular devam ediyordur, vardır fakat yüksek bölgelerde besine ulaşmadığı için bitki, yapraklar sararmaya başladı. Bu da doğal olarak iklimi öne almış oldu. Eylül ayında yaşamamız gereken şeyleri, daha önce yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

TAPU İL MÜDÜRÜ AKKAYA UYARDI! TAPU İL MÜDÜRÜ AKKAYA UYARDI!

“MUHTEMELEN KAYNAĞI AŞIRI SICAKLAR”

Verimin düştüğünü ve böcek zararlarının da arttığını işaret eden Bolat,  “Şöyle de bir durum var. Bu sene verim de biraz düşük. Çoğu meyve ağaçlarında meyve de yok. Geçen sene çok verimli olan ağaçlar bu sene o kadar verimli değildir. Bunun da muhtemelen kaynağı aşırı sıcaklar. Ekstra benim gözlemlediğim, fidanlığımdan da kaynaklı olarak gözlemlediğim böcek zararları da çok fazla bu sene. Ekstra böcek zararları da yaprakların erken sararmasına yol açar. Bunu araştırmak gerekiyor. Tamamen suya bağlayamayız ya da böcek zararıdır da diyemeyiz. O yüzden bunun araştırılması gerekiyor. Ama güneşin, iklimin etkisi var mıdır, elbet var. Özellikle Bolu'da” diye konuştu.

“YEŞİLLİĞİ KAYBETME YOLUNA GİDERİZ”

Bolat, sıcak hava etkisinin uzun süre devam etmesinin, Bolu’ya zarar vereceğini ifade ederek, “1 yıl öncesi ile şu an arasında bile çok fark varken, aynı düzende devam ettiğimizde iklim zaten değişiyor, iklim değiştikçe verim de düşecek. Ağaçlar artı kurumaya başlar. Ağaçlar yapraklarından başlar, kabuklarına doğru, köklerine doğru, gövdelerine doğru tamamen kurumaya başlar. Kurumaya başladıkça da Bolu’nun en güzel yönü olan yeşilliği kaybetme yoluna da gideriz” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN