Bolu Valisi Erkan Kılıç, Dünya Tütünsüz Günü kapsamında yaptığı açıklamada, Bolu’daki sigara bırakmak polikliniklerinin sayısının 6’ya çıkacağını söyledi.

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında, İzzet Baysal Caddesi üzerinde stantlar kuruldu. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, Yeşilay ve Kızılay gibi kurumların olduğu stantlarda, tütün bağımlılığı konusunda vatandaşa bilgilendirme yapıldı. Vatandaşlar, merak ettikleri soruları stantlarda bekleyen görevli personele yöneltme imkânı buldu.

Stantları ziyaret eden Bolu Valisi Erkan Kılıç, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Personel ile sohbet eden Kılıç, daha sonrasında açıklamada bulundu.

“BUNU 6’YA ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ

Bolu’da sigarayı bırakma polikliniklerinin sayısının arttırılacağını ifade ederek, “31 Mayıs, Dünya Tütünsüz günü. Aslında sadece bugün değil, yıl boyunca hiçbir insanımızın tütün kullanmasını istemiyoruz. Çünkü sağlığa ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor. Özellikle sağlıkçılar bunu çok daha iyi biliyorlar. Bolu’muzda da bizim sigarayı bırakma polikliniklerimiz var.  4 tane poliklinik var. İlçelerde de aynı şekilde, bunu 6’ya çıkarmayı düşünüyoruz. Bolu olarak, Sağlık İl Müdürlüğü ve diğer kurumlar olarak farkındalığı arttırıcı faaliyetlerimiz, tedavi edici faaliyetlerimiz bununla ilgili olarak devam etmekte” dedi.

“SAĞLIĞA ZARARLI OLDUĞU GİBİ AİLE BÜTÇESİNE DE ZARAR”

Sigaranın sağlığın yanında bütçeye de zararlı olduğunu aktaran Kılıç, “Tüm kurumlar sigarayı bırakmak için tüm güçleriyle çaba sarf ediyorlar. Aynı zamanda sigara kullanmak, sağlığa zararlı olduğu gibi aile bütçesine de zarar. Biz kimsenin sigara kullanmasını istemiyoruz. Bununla ilgili olarak farkındalık arttırıcı faaliyetler, ifade ettiğim gibi devam ediyor. Bizim okullarda, devlet okullarında aynı zamanda özel okullarda, bunun yanında ilimizde bulunan bütün özel işletmelerde de bu konuda görevli personelimiz, çalışmalarına devam ediyorlar. Bunun tabi ki yöntemi farkındalığı arttırıcı, bununla ilgili olarak eğitim verip, insanların mümkün mertebe sigaraya bulaşmalarını engellemek. Sigara kullananlara da polikliniklerimiz var, onlar da bu faaliyetlerin içerisinde” ifadelerini kullandı.

“SİGARAYLA DA KALMIYOR”

Kılıç, sigara kullanımının diğer bağımlılık türlerine etken olduğunun altını çizerek, “Üzüldüğümüz bir konu, bazen çocukları sokaklarda görüyoruz, yaşları küçük olmasına rağmen, sigara kullanıyorlar. Tabi yapılan araştırmalarda da sigara kullananların daha sonra uyuşturucu, bağımlılık yapan maddeleri kullanma noktasında biraz daha etken oluyor. Yapılan araştırmalarla bu ortaya konulmuş. Dolayısıyla sigarayla da kalmıyor, diğer bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmaya sebep oluyor, sigaraya başlama ve kullanma” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN