Asayiş olaylarına ilişkin bilgi veren Bolu Valisi Erkan Kılıç, “İlk beş ayda, asayiş olayları kapsamında 5 bin 60 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 99’u aydınlatılmıştır” dedi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu’da ilk Mayıs ayına kadar gerçekleşen asayiş olaylarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi. Düzenlenen basın toplantısında yaşanan olayları ve sayıları paylaşan Kılıç, asayiş olaylarının yüzde 99’unun aydınlatıldığının altını çizdi.

“5 BİN 60 OLAY MEYDANA GELMİŞ”

Kentte meydana gelen olay sayısını açıklayan Kılıç, “Asayiş olayları, ilimizde 2024 yılında gerçekleşen olayların yüzde 86’sını oluşturmaktadır. İlk beş ayda, asayiş olayları kapsamında 5 bin 60 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 99’u aydınlatılmıştır. Bu olaylarda, toplam 3 bin 777 şüpheli tespit edilmiş, bu şüphelilerden 3 bin 291’i yakalanmış, sevk edildikleri adli mercilerce 64’ü tutuklanmıştır” dedi.

“YÜZDE 100 BAŞARI SAĞLANMIŞTIR”

Asayiş olaylarını başlıklar halinde sıralayan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Kasten yaralama, kasten öldürme, tehdit, hakaret gibi kişilere karşı işlenen suçlar kapsamında ilimizde toplam 1 bin 612 olay meydana gelmiş bu olayların yüzde 99’u aydınlatılmıştır. Bu olaylarda toplam 2 bin 556 şüpheli tespit edilmiş, bu şüphelilerden 2 bin 363’ü yakalanmıştır. İlimizde kişilere karşı işlenen suçlar kapsamında en çok işlenen suç kasten yaralamadır. Bunun da aydınlatma oranında yüzde 100 başarı sağlanmıştır.”

“EN FAZLA DOLANDIRICILIK SUÇU İŞLENMİŞ”

Malvarlığına karşı işlenen suçlar kapsamında ilimizde bahsedilen dönemde 574 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 90’ı aydınlatılmıştır. Bu olaylarda toplam 673 şüpheli tespit edilmiş, bu şüphelilerden 405’i yakalanmıştır. Bu kapsamda ilimizde en fazla dolandırıcılık suçu işlenmiş olup bunun yüzde 82’si aydınlatılmış, çalışmalarımız devam etmektedir.

DEVLET’E KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

ALPAGUT MAHALLESİ'NDE HAZIR GİYİM VE DERİ AKSESUARLARI SERGİSİ AÇILDI ALPAGUT MAHALLESİ'NDE HAZIR GİYİM VE DERİ AKSESUARLARI SERGİSİ AÇILDI

Rüşvet, zimmet, iftira, görevi kötüye kullanma gibi millete, Devlete karşı işlenen suçlar kapsamında yılın ilk beş ayında toplam 60 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 92’si aydınlatılmış, toplam 82 şüpheli tespit edilmiş,  şüphelilerden 79’u yakalanmıştır.

İŞ KAZASI, KAYIP ŞAHIS GİBİ SUÇLAR

İş kazası, kayıp şahıs vb. takibi gereken suçlar kapsamında ilimizde 2 bin 461 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 100’ü aydınlatılmıştır. Bu olaylarda toplam 78 şüpheli tespit edilmiş,  şüphelilerden 74’ü yakalanmıştır.

“996 ŞAHIS YAKALANARAK ADLİ MERCİLERE SEVK EDİLMİŞTİR”

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma,  kumar gibi topluma karşı işlenen suçlar kapsamında yılın ilk beş ayında 356 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 100’ü aydınlatılmıştır. Bu olaylarda toplam 388 şüpheli tespit edilmiş,  şüphelilerden 370’i yakalanmıştır. Bu dönemde değişik suçlardan aranması olan toplam 996 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiştir.”

Editör: Servet Tayfun