Türkiye’nin Milli Uzay Programı Ay Araştırma Projesi yöneticisi Bolulu Dr. Burak Yağlıoğlu, Bolu’da konferans verdi. Yağlıoğlu, “Ayın kutup bölgelerinde su olduğu bulundu” dedi.

Bolulu Uzay Mühendisi Dr. Burak Yağlıoğlu, Bolu’da konferans verdi. Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelen Dr. Yağlıoğlu, burada Ay Araştırma Programı (AYAP) hakkında bilgi verdi.  Öğrencilere sorular yönelten Yağlıoğlu, ay hakkında bildiklerini aktardı.

Yakın dönem içerisinde ay yüzeyinde su bulunduğunu da ifade eden Yağlıoğlu, “Sıcaklık bu bölgelerde, eksi 248 dereceye kadar düşüyor. Bu bölgelerde o yüzden bazı maddeler, bileşenler milyarlarca yıl boyunca hiç bozulmadan kalabiliyor. Özellikle buz, su gibi… Ayın kutup bölgelerinde su olduğu bulundu. Bunlar yaklaşık 14 – 15 yıl önce keşfedildi. Ayın kutup bölgelerinde su olduğu yaklaşık 15 yıl önce keşfedildi. Özellikle güneş ışığını almayan kraterlerde suyun varlığına dair ölçümler, işaretler elde edildi” diye konuştu.

MHP BOLU, ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER İÇİN HELVA DAĞITTI MHP BOLU, ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER İÇİN HELVA DAĞITTI

RASAT ve GÖKTÜRK-2 milli yer gözlem uydularının geliştirilmesi ve operasyonları ile TURSAT 6A Milli Haberleşme ve İMECE Milli Yer Gözlem uydularının geliştirilmesine katkı veren Dr. Burak Yağlıoğlu, Türkiye’nin Ay Araştırma Projesi’nde proje yöneticisi olarak görev alıyor.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN