15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU 15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU

(Haber: Oğuzhan Eke) - Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, 24 Temmuz’da Bolu’dan Ankara’ya yapılacak yürüyüş öncesinde Bolu’da açıklama yaptı. Yazgan, tasarruf tedbirlerine ilişkin de, “Memurun servisinden tasarruf olmaz, memurun yemeğinden tasarruf olmaz” dedi.

Büro Memur-Sen, taleplerinin yerine getirilmesi için 4 aşamalı eylem planı açıkladı. Eylem planının 4’üncü aşamasında sendika üyelerinin Bolu’dan Ankara’ya yürüyeceği açıklandı. 24 Temmuz’da Bolu’dan başlayacak yürüyüş öncesinde Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Bolu’yu ziyaret etti. Yazgan, kent merkezinde inceleme yaparak, Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI LAZIM”

3600 Ek Gösterge’nin çözüme kavuşturulmasını isteyen Yazgan, “Büro Memur-Sen olarak bir eylemlik sürecini başlatmış bulunmaktayız. Tabi 3600 Ek Göster meselesi var. 3600 Ek Gösterge konusu biliyorsunuz 4 meslek grubuna verilecekti. Bizlerle yaptığı eylemlerle, söylemlerle bu diğer meslek gruplarına da yaygınlaştırıldı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözü verildi. Çalışma Bakanımız tarafından sözü verildi. 3600 ek gösterge 1. Dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına ek gösterge verilmesiyle ilgili olarak bir süreç var. Bu sürecin bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. 3600 Ek Göstergeyle ilgili geçmiş dönem toplu sözleşmede de bizler kamu çalışanları olarak toplu sözleşmede Büro Memur-Sen olarak, Memur-Sen olarak yazıldı. Toplu sözleşme süresi dolmadan bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulması lazım” dedi.

“300 – 400 TL EKSİK MAAŞ ÖDEMESİ ANLAMINA GELİYOR”

Yazgan, toplu sözleşme ikramiyesinin ödenmesini isteyerek, “Diğer taraftan Cumhuriyet Halk Partisinin Anayasa Mahkemesine götürdüğü ve toplu sözleşme ikramiyesi olarak nitelediğimiz, kamu çalışanlarının aldığı ikramiye iptal edildi. Bununla ilgili de bir düzenleme yapılmasıyla alakalı da bir söz verildi. Bu sözü de bekliyoruz. Çünkü bu kamu çalışanlarının cebinden en az 300 – 400 lira gibi bir rakamın çıkması anlamına geliyor. 300 – 400 TL eksik maaş ödemesi anlamına geliyor. Toplu sözleşme ikramiyesinin de ödenmesi için bu anlamda mücadelemiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“KAMU ÇALIŞANLARI ARTIK SERVİSE BİNEMEYECEK”

Tasarruf tedbirleri kapsamında Ankara’da servis hizmetinin kaldırıldığını belirten Yazgan, “Kira meselesi, Türkiye genelinde tasarruf tedbirleri kapsamında, kamu çalışanlarıyla alakalı da sorunlarımız var. Kira ile ilgili, servis ile ilgili sıkıntılarımız var. Servisle ilgili tasarruf tedbirleri çıktı ve burada ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunda, Ankara’da şu anda kamu çalışanlarının servisleri iptal edildi ve yılbaşı itibariyle İstanbul’da, Sosyal Güvenlik Kurumunda servisler iptal edilecek. Süresi dolan, ihalesi dolan kamu çalışanları artık servise binemeyecek. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde servis kamu çalışanları için çok büyük bir konu. Çünkü Ankara’da 34 tane merkez müdürlüğü var. Sosyal Güvenliğe bağlı… Bunlar en uzak ilçelerde bile sosyal güvenliğin bile merkez müdürlükleri var. Buralara kamu çalışanları nasıl ulaşacak, memur arkadaşlarımız nasıl ulaşacak? Buralara sabahın erken saatlerinde ulaşıp hizmet vermek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“KAMU ÇALIŞANININ ALDIĞI ÜCRETTEN TASARRUF OLMAZ”

Kamu çalışanının imkânlarından tasarruf yapılmamasını isteyen Yazgan, “Memurun servisinden tasarruf olmaz, memurun yemeğinden tasarruf olmaz. Kamu çalışanının aldığı ücretten tasarruf olmaz. Bunlar yanlış diyoruz ve tasarruf tedbirleriyle alakalı da servis meselesinin acilen düzeltilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

“BOLU’DAN ANKARA’YA YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Bolu’dan başlayacak yürüyüş hakkında bilgi veren Başkan Yazgan, “Dört aşmalı bir eylem kararı aldık. Bunların son aşaması da işte Bolu’da, bugün Bolu’ya geldik. Bu meydandan, inşallah Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu sorunların çözüme kavuşturulması için hükümetin bizim sesimizi duyması için buradan, Türkiye genelinden gelecek, 81 ilden gelecek şube başkanlarımızla birlikte Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleşecek. Birinci aşamada ne yapmıştık. Basın açıklamasıyla hükümete bu taleplerimizi iletmiştik. Arkasından kokart takma, yakalarımıza kokart takma eylemi yapmıştık ve arkasından da dilekçe eylemi başlatmıştık. En son aşama, 4. Aşamada Bolu’dan Ankara’ya yürüyeceğiz. Niçin Bolu, Çünkü Bolu’dan Ankara’ya 3 milyon 600 bin adım yapıyor. Biz hükümete 3 milyon 600 bin adım atarak, 3600’ü kamu çalışanlarına bir an önce yasalaştırın, söz verildiği gibi ‘3600 ek göstergeyi kamu çalışanlarına verin’ diyeceğiz. Onun için Bolu’dan Ankara’ya yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“7-8 GÜNLÜK BİR SÜREÇ ÖNGÖRÜYORUZ”

Başkan Yazgan, yürüyüş 10 gün kadar sürebileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yürüyüş tarihi 24 Temmuz, nasıl bitiririz bilmiyoruz. İnşallah 7-8 günlük bir süreç öngörüyoruz. Ama tabi buradan yürüyeceğiz. Net bir tarih vermek doğru değil. 7 ile 10 gün arasında inşallah Ankara’ya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN