Cumhuriyet Halk Partisi'nden 1 yıl süreyle ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın cezası bitti. Özcan, kurultay sürecini başlatan CHP'de “Değişim” tartışmalarına yönelik dikkat çekici bir açıklama da yaptı. Özcan, “Değişim zaruri ve demokrasinin gereği. Kılıçdaroğlu bunu yaparsa biz bunu fedakarlık sayarız.” dedi.

Geçen yıl Yüksek Disiplin Kurulu tarafından geçici olarak bir yıl partiden ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yeniden CHP'ye döndü.

Twitter hesabından açıklama yapan Özcan, gerçekleri söylediği için ihraç edildiğini öne sürdü.

HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU

Başkan Özcan; “Bugün 13 Haziran 2023. Türkiye’de sabahın köründe gidip CHP’ye üye olan başka birisi yoksa, en taze CHP’li benim demektir. Gerçekleri söylediğim için 1 yıl süre ile ihraç edildim. Bu süre içerisinde dimdik durdum. Sonuçta Atatürkçü ve Türk Milliyetçisi kalarak evime geri döndüm. Ama gerçekleri konuşma huyumdan hala vazgeçemedim. Doğru söylemenin tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu daha iyi anladım.” İfadelerine yer verdi.

“PARTİNİN ASLİ ÜYESİ OLDUĞUNU BELİRTMESİ BEKLENİYOR”

CHP Genel Sekreterliği'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazıp ihraç süresinin dolduğunu ve Özcan'ın yeniden partinin asli üyesi olduğunu belirtmesi bekleniyor.

Ulusal bir TV kanalına da açıklama yapan başkan Özcan; “Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere aynı kadro ve aynı söylemlerle gidilmesi halinde başarı şansı olmadığını belirten Özcan, “Aynı moral bozukluğuyla devam edilirse seçimde başarı, altılı ganyanda en fazla oran veren sürpriz ata oynamak gibi bir şey, keloğlanın yeniden saçlarının çıkmasını istemek gibi bir şey olur.” şeklinde konuştu.

“ÖZGÜR ÖZEL VEKİL GRUBUNA HAKİMDİR”

Özgür Özel'in “Sorumluluk almaktan kaçmayacağım” sözlerini de değerlendiren Özcan, "Özgür Bey çok tutarlı bir siyasidir, Özgür Bey her zaman vekil grubuna ve tabana hakimdir. Eğer bu değişimi dile getiriyorsa tabanda ve vekillerde de böyle bir irade vardır diye hissediyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Tanju Özcan, 16 Mayıs 2022'de yapılan bir meclis toplantısında el kaldıran AKP’li Hacer Çınar'a, “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” ifadeleri ve kendisine yönelik protestolar sırasında makam odasının penceresine çıkıp dans ederek karşılık vermesi nedeniyle CHP MYK tarafından kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmiş, YDK tarafından bir yıllığına partiden ihraç edilmişti.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN