BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ

Bolu’da 18-24 Mayıs Müzeler haftası nedeniyle Claudiopolis Antik Kenti Stadion’da kutlama programı gerçekleştirildi.

Programa, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Müze Müdürü Atılgan Kaya, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Claudiopolis Antik Kenti Stadion’da gerçekleştirilen 18-24 Mayıs Müzeler Haftası programında, 2022 yılında Claudiopolis Antik Kenti Stadionun günümüze kadar adım adım ortaya çıkan tarihi eserlerin fotoğrafları sergilendi.

Program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

“Böyle bir tarihi yeri ne kadar tanıtabiliyoruz?”

Programda konuşan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Claudiopolis Antik Kenti Stadionun siyasi kavgalara kurban gittiğini vurgulayarak, “Müzeler haftası, önemli haftamız. Keşke katılımcılarımız daha fazla olsa, keşke burada protokolden ziyade gençlerimiz olsa, vatandaşlarımız olsa, Bolu halkı olsa. Daha çok kişiye müzeler haftasını duyurabilsek ama ne yazık ki çok fazla önem vermediğimiz konulardan bir tanesi olarak duruyor. Bunu geliştirmeliyiz. Buna önem vermeliyiz. Çünkü Bolu çok tarihi bir kent. Fakat böyle bir tarihi yeri ne kadar tanıtabiliyoruz? Ne kadar biliyoruz? Bunun bizim beceriksizliğimizden olduğunu düşünüyorum bir Bolulu olarak. Siyasi kavgalarımıza kurban gidiyor burası. Burası siyasi çekişmelere kurban olmamalıdır. İnşallah bu dönemde bir ılımanlı hava var Türkiye’de. Bu ılımanlı hava Bolu’ya da yansır. Bizim 3 tane milletvekilimiz var. Milletvekillerimiz dert eder, keder eder kendine. Buradan her geçtiği zaman der ki, burası neden bu şekilde duruyor der. Bize de gerekli izinleri verirler. Bizlerde Bolu Belediyesi olarak yada Bakanlığımız yapar. Birilerinin dert edinmesi gerekiyor bunların turizme kazandırılması için. İnşallah bu dönemde bunları aşacağımızı düşünüyorum.” dedi.

“Takip işini bizzat kendimiz yapacağız”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, İlk Halk Kütüphanesinin taşınarak, Müzenin genişletileceğini belirterek, “Bizim burayla ilgili düşüncelerimiz vardı. İnşallah düşüncelerimizi gerçekleştiririz. Projelerimizi yaptık. Projelerimiz bitmek üzere. Bizim Kültür Merkezinde yapmış olduğumuz depremsellik ve güçlendirme çalışmaları bittikten sonra Bolu’ya kazandıracağımız çok güzel bir İl Halk Kütüphanemiz var. Oda bitti. İlahesi yapıldı. Projesi yapıldı. Şuanda Bakanlığımızda Kütüphaneler Genel Müdürlüğünde projesi teslim alınacak inşallah. Teslim alındıktan sonra Eski Adliye Binası dediğimiz yere, Bolu’ya yakışır, Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır, nano teknolojiyle donatılmış, geleceğin gençlerini, geleceğin ülkelerine taşıyabilecek, bilim adamlarını yetiştirebilecek bir kütüphane inşa ettireceğiz inşallah. Projemiz bitti. Artık işin takip kısmı kaldı. Takip işini de bizzat kendimiz yapacağız. Kütüphaneyi yapacağımız Eski Adliye Binasının oradaki İl Halk Kütüphanesine taşıdıktan sonra şuanda mevcut bulunan İl Halk Kütüphanesinin yerine de Müzemizi genişletmiş olacağız. Doğal olarak bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“212 adet müze bulunmaktadır”

Bolu Müze Müdürü Atılgan Kaya ise, 1977 yılında Uluslararası Müzeler Haftası olarak kabul edildiğini belirterek, “Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından 1977 yılında Uluslararası Müzeler haftası olarak kabul edilen 18-24 Mayıs UNESCO tarafından da tüm Dünya’da müzeler haftası olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğümüze bağlı 212 adet müze bulunmaktadır. Ülkemizde 1982 yılından itibaren 18 Mayıs’ta kutlamakta olduğumuz Müzeler Haftası, sahip olduğumuz kültürel değerlerin korunması, saklanması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yapılması gereken çalışmaları yapmak, halkımızın milli kültür ve tarih bilgisini zenginleştirmek bu değerlere sahip çıkılmasını sağlamak, özellikle gelecek kuşakları ve halkımızın bu konularda aydınlatarak toplumumuzun kültür düzeyini yükseltmek amacıyla bu gün düzenlenmektedir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Claudiopolis Antik Kenti Stadion Resim Sergisi incelendi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN