AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, TBMM 2024 yılı Bütçe görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunun Bütçesi üzerine meclis kürsüsünden seslendi. Coşkunyürek; “21 yılda yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücümüz yüzde 382 arttı. Kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 77’sini hidroelektrik, rüzgâr, biyokütle, güneş gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız oluşturmaktadır.” dedi.

TBMM Genel Kurulu, TBMM 2024 yılı Bütçe görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunun Bütçesi üzerine AK Parti grubu adına konuşma yapan Ak Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, 21 yıllık AK Parti iktidarında enerji sektöründe önemli gelişmeler yaşandığının altını çizdi.

Coşkunyürek, Enerjide yerli ve millî olmanın, kendi kaynaklarını azami düzeyde kullanmanın, dışa bağımlılığı azaltmanın çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

MHP BOLU ADAYI DURAK, EKİBİNE DAİR KONUŞTU MHP BOLU ADAYI DURAK, EKİBİNE DAİR KONUŞTU

“ENERJİ ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARI”

Coşkunyürek, enerjinin ülke ekonomisi içerisinde cam damarı olduğuna vurgu yaparak; “Malumunuz üzere, enerji hepimizin hayatında vazgeçilmez olduğu kadar ülke ekonomimiz için de can damarı niteliğindedir. Gururla ifade etmek isterim ki son yirmi bir yılda AK Parti iktidarlarında enerji alanında âdeta bir devrim yaşanmıştır. 21 yıl önce elektrik kurulu gücümüz -arkadaşlarımızın da az önce bahsettiği gibi- 30 bin megavat civarındayken bugün 106 bin megavatı aşmış durumdadır.” şeklinde konuştu.

“ENERJİ SEKTÖRÜ 21 YILDA EN ÖNEMLİ PAYA SAHİP OLDU”

Doğal Gaz’ın 2002 yılında sadece 5 ilde kullanılırken bugün 81 il, 800’ü aşkın ilçe ve beldede kullanıldığının belirten Milletvekili Coşkunyürek; “Bir yandan nükleer enerji üretmek için gün sayarken, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını da her geçen gün artıran, bir yandan da kendi aradığı, bulduğu ve ürettiği doğal gazı vatandaşlarının hizmetine sunmayı başarmış bir Türkiye var artık. Oysa, 21 yıl önce Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıyaydı ve o gün birileri “Gemi battı, Türkiye bir daha toparlanamaz.” diyorlardı ama yanıldılar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti iktidarları Türkiye’yi o karanlık günlerden, o fırtınalı denizden bugünlere taşıdı. Elbette ekonomimizin dinamosu olan enerji sektörü de bu süreçte en önemli pay sahibi oldu.” İfadelerini kullandı.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Coşkunyürek,  21 yılda yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücün yüzde 382 arttığına işaret ederek; “2001 yılında kurulan ve bugüne dek enerji piyasalarının serbestleştirilmesi, rekabete açılması ve rekabetten sağlanan faydaların tüm kesimlere hakkaniyetle bölüştürülmesi için görev yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu başarının mimarlarından biridir. Enerjide yerli ve millî olmak, kendi kaynaklarını azami düzeyde kullanmak, dışa bağımlılığı azaltmak çok büyük önem arz etmektedir.  Son yirmi bir yılda yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücümüz yüzde 382 artmış durumda değerli arkadaşlar, 12 bin megavattan 57.903 megavata ulaşmıştır. Ayrıca, 2023 yılında devreye alınan -bu da önemli bir rakam- kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 77’sini hidroelektrik, rüzgâr, biyokütle, güneş gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız oluşturmaktadır.” dedi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN