Sürücü kursları yönetmeliğinin” yeni kurallarıyla ilgili Köroğlu Sürücü Kursu Müdürü Burak Gülen, açıklamalarda bulundu.

9 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete yayımlanan karara göre 'sürücü kursları yönetmeliği değişti. Yeni tip kimlik şartı, dezavantajlı bireylere yenilik, sınav süreleri, paralel parkta yeni hak sayısı ve dar alanda geri dönüş hareketi gibi önemli kurallar yönetmeliğe eklendi.  Ehliyet alacak adaylar yeni gelen bu kuralların ne olduğunu merak ederken konuyla ilgili Köroğlu Sürücü Kursu Müdürü Burak Gülen, sürücü adaylarını bilgilendirdi.

Sürücü kurslarındaki yeni yönetmelik ne?

Gülen yeni yönetmeliği beklediklerini vurgulayarak, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir yönetmelik paylaşıldı. Türkiye genelindeki sürücü kurslarının Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak çalıştığı bir sürece devam ediyoruz. Aslında yaklaşık 2-3 yıllık bir süreç bu, yeni yönetmeliğin yayınlanması. Biz bunu uzun zamandır bekliyorduk. Tabi yeni bazı kurallar ve yeni maddelerle birlikte yolumuza bütün sürücü kursları olarak devam edeceğiz” dedi.


Yeni tip kimlik şartı

Yeni tip kimlik şartının zorunlu olmasıyla beraber Gülen, “Artık yeni kayıtları alacağımız zaman kursiyerlerden yeni T.C. kimlik kartlarıyla başvurmalarını bekleyeceğiz. Bunlardan onları talep edeceğiz. Yine kursiyerlere kayıt esnasında büronun içerisinde fotoğraflarını çekip bunları sisteme yükleyeceğiz.” Aynı zamanda elektrikli araçlara da değinen Burak Gülen, “İlerleyen süreçte artık sürücü kurslarında elektrikli araçlarda kullanılabilecek. Elektrikli araçları da filomuza katabileceğiz. Bunlarla hem eğitim verip hem de sınavlara adaylarımızı katabileceğiz” ifadelerini kullandı.
 

Dezavantajlı bireyler için yeni yönetmelik

BOLU’DA, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI BOLU’DA, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Dezavantajlı bireylere kendi arabalarıyla sınava girebilecek. Konuyla alakalı Gülen ise, “Önemli yeniliklerden ve maddelerden bir tanesi de dezavantajlı bireyler dediğimiz kişiler, ehliyet almak istediklerinde eskiye göre yeni bir madde daha eklendi bu yönetmeliğin içerisine. Dezavantajlı bireyler kendilerine ait araçlarla ya da temin edecekleri araçlarla standartlara uygun bir şekildeyse bu araçlarla sürücü kurslarında eğitimlerini alıp aynı zamanda da yine bu araçlarla sınavlara girebilecekler. Araçların Milli Eğitim Bakanlığının standartlarına uygun bir şekilde donatılmış olması gerekecek” şeklinde konuştu.


Sınav süresi değişti

Yeni kuralların en önemli maddelerinden olan sınav süresine değinen Gülen, “Sürücü kursları 35 dakikalık bir sınav süresi vardı adaylar ve kursiyerler için. İlk 5 dakika soru kısmı, geri kalan 30 dakika da güvenli sürüş kısmı olarak gerçekleşiyordu. Yeni yayınlanan yönetmelikle birlikte bu da bir değişikliğe uğradı. Şuanda sürücü kurslarında ve sürücü kursu sınavlarında 40 dakikaya yakın bir sınav süresi olacak. Adaylar bu 40 dakika boyunca da biraz ter dökecekler” dedi.


Kursiyerin Paralel Parkta kaç hakkı var?

 

Paralel parkta hak sayısının değişmesiyle ilgili Burak Gülen, “Paralel park, geri geri park etme diye olarak biliyor ya da 2 araç arasına park olarak dediğimiz bu harekette yeni yönetmelikle birlikte artık hak sayısı 2’ye çıktı. Diyelim ki, hocamın yaptığı gibi şayet sürücü kursu adayımız park yerine uygun bir şekilde birinci hakkında giremediyse, tekrar uygun olarak dışarıya çıkıp aynı parkı, aynı park etme şeklini ikinci bir hak olarak alabilecek. İkinci hakkında park ettiği zaman sınavda başarılı olabilecek. Sürücü adayları için en önemli hareketlerden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Dar alanda geri dönüş hareketi nedir?


Sürücü adayları için yeni gelen kurallardan birisi ise dar alanda geri dönüş, bu konuyla alakalı gülen, “Yeni gelen sürücü kursu yönetmeliklerine göre, dar alanda 3 manevra ile geri dönüş hareketi, ileri zamanda sürücü kursu sınavlarımızda sürücü adaylarımız için geçerli olacak. Dar alanda 3 manevra ile geri dönüş hareketinin çalışmasını adaylarımız yapacak. Böylelikle yeni bir hareket daha adaylarımız için kurallara eklenmiş oldu” dedi.

“Motosikletler içinde geçerli olacak!”


Gülen, geri dönüş hareketinin motosiklet sürücülerinde de geçerli olacağını belirterek, “Aynı zamanda bu hareket sınavda geçerli olacak. Nasıl B sınıfı adaylar bu hareketi yapacaklarsa? motosiklet kullanacak adaylar da bu hareketi yapma zorunlulukları olacak. Motosikler de belirli ölçüler içerisinde sınav esnasında U hareketi de diyebileceğimiz, dar alanda geri dönüş hareketi yapacaklar” şeklinde konuştu.

Kaynak: haber merkezi