Kıbrıscık’ın Dokumacılar köyünde yaşayan 75 yaşındaki Gülnaz Tarhan, keçi kılından ördüğü tiftik çopraları, Kars Sarıkamış’ta görev yapan askerlere gönderdi. Tarhan, “Sarıkamış askerlerini andıkça benim ağlayasım geliyor” dedi.

Kış aylarında sıcak tutmasıyla bilinen ve Bolu bölgesinde sıklıkla kullanılan ‘tiftik çoraplar’ Sarıkamış 57. Komando Tabur Komutanlığı General Kazım Orbay Kışlası’nda görev yapan komandoların ayaklarını ısıtacak. Kıbrıscık’ın Dokumacılar köyünde yaşayan Gülnaz Tarhan'ın, kendi elleriyle ördüğü çoraplar, vatanı koruyan komandoları sıcak tutacak.

“BİZLERLE İRTİBATA GEÇMİŞTİR”

Jandarma Astsubay Mehmet Emin Kaya, Tarhan’ın ördüğü çopraları almak için köyü gitti. Daha önce de bölgeye çorap ulaştırdıklarını belirten Kaya, “Gülnaz Teyzemiz bölgenin küçükbaş hayvan yetiştiricilerinden topladığı yünleri işleyerek üretip, daha sonra bu ipliklerden çoraplar yaparak, bunları zor şartlarda görev yapan Mehmetçiklerimize giydirmeyi borç bilmiş ve bizlerle irtibata geçmiştir. Daha öncesinde doğuda birçok farklı yere Gülnaz teyzemizin el emeği, göz nuru çopralarını ulaştırdık. Bu koca yürekli Anadolu kadınımızın askerlerimiz ile aynı yürekte buluştuğunu Mehmetçiklerimize hissettirdik” dedi.

“ONLARIN SAYESİNDE BİZ RAHATÇA YAŞIYORUZ”

Sarıkamış’ta soğuktan şehit olan askerleri sürekli hatırladığını belirten Tarhan ise, “Sarıkamış askerlerini andıkça benim ağlayasım geliyor. Soğuktan ölmüş askerler… Kış ortasında yiyecek yok, giyecek yok, yazlık giyecekleriyle çıkmışlar. Onları her sene görürüm, ağlayasım gelir. Ben bunların Kars’a, askerlerimize gitmesini istiyorum. Allah o askerlerimize güç, kuvvet versin. Onların sayesinde biz rahatça yaşıyoruz, evlerimizde köylerimizde” ifadelerini kullandı.

ÇORAPLAR SARIKAMIŞ’A ULAŞTIRILDI

Kıbrıscık Kaymakamlığından yapılan açıklamada, çorapların ulaştırıldığı belirtilerek, “Yüreği pırlanta demeti olan teyzemizin bu arzusu doğrultusunda manevi değeri bizler için çok yüksek olan hediyesi adına Sarıkamış 57. Komando Tabur Komutanlığı General Kazım ORBAY Kışlası ile görüşme sağlanmış, teyzemizin duygu ve düşüncelerini aktardığı video ile birlikte Kars Sarıkamış’a gönderilmiştir. Bu vatan uğruna şehadet şerbeti içmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, şanlı Mehmetçiğimizi Allah’a emanet ediyor, onlara sahip çıkan tüm vatansever insanlarımızı ihtiramla selamlıyoruz” denildi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN