Tüm Emekli Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan, 2024 merkezi hükümet bütçesinde emeklilerin payına düşenin daha çok yoksulluk ve açlık olduğunu belirterek, emeklilerin taleplerinin karşılanmasını istedi.

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

2024 Yılı merkezi hükümet bütçe tasarısı komisyondan geçti 4 Aralık 2023 itibariyle TBMM'de görüşülmeye başlanacak. Tüm Emekli Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan da sendika üyeleriyle birlikte, insanca yaşamak istediklerini söyledi.

2024 bütçesinde de biz emeklilerin insanca yaşamak istiyoruz haykırışımızın karşılığı yok. Sağlık hakkımız yok. Kısaca bu bütçede sosyal devlet yok, emekçiler, emekliler, küçük üreticiler, işsizler, yani halk yok.

“BÜTÇE AÇIĞI HALKIN SIRTINA YIKILIYOR”

Özkan, Bütçenin yükünün her zaman olduğu gibi iğneden, ipliğe yapılacak zamlarla çalışanların, emeklilerin, yoksulların sırtına yükleneceğini kaydetti.

SERİNLEMEK UĞRUNA HAYATLARINI TEHLİKEYE ATIYORLAR! SERİNLEMEK UĞRUNA HAYATLARINI TEHLİKEYE ATIYORLAR!

Daha önceki bütçelerde de olduğu gibi 2024 merkezi hükümet bütçesinde de bizim payımıza düşen ise; bütçe gelirleri çok kazanandan çok alınarak toplanması gerekirken, yine bütçe gelirlerinin büyük bir çoğunluğu dolaylı vergilerden sağlanacak. Yani bütçenin yükü her zaman olduğu gibi iğneden, ipliğe yapılacak zamlarla çalışanların, emeklilerin, yoksulların sırtına yüklenecek. Bütçe gelirlerini büyük oranda dolaylı vergilerden sağladıkları için bu sebeple sürekli olarak başta akaryakıt, elektrik, doğalgaz olmak üzere tüm temel tüketim ürünlerine sürekli zam yaparak bütçe açığını zenginlerin değil, halkın sırtına yıkıyorlar. 

“YETER ARTIK, YETER”

AK Parti iktidarının 21 yıllık karnesinin kendilerini hiç yanıltmadığını savunan Özkan,

AKP iktidarının 21 yıllık karnesi bizi hiç yanıltmıyor. 2024 bütçesinde de yokuz. Kendi yanlış ekonomik politikalarının sonucu olarak derinleşen ve artık saklanamayan ağır ekonomik krizin faturasının bize kesilmesi ile yoksulluk sınırından sonra açlık sınırı altına itilen biz emekliler 2024 bütçesi ile daha da yoksullaştırılmak isteniyoruz, yeter artık, yeter, yeter.. biz milyonlarca emekli açlık ve yoksullukla baş başa, yaşama savaşı veriyoruz, sözün bittiği yerdeyiz, düşün artık bizlerin de, memleketimizin de sırtından.. İnsanca yaşamak biz milyonların hakkı değil mi?

“YILDA DÖRT İKRAMİYE ÖDESİN”

Özkan, yaşam hakları için öncelikli taleplerini sıraladı. 

Emeklilere Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye ödesin. Emekli maaşlarından yapılan muayene, ilaç Vs. tüm sağlık kesintilere son verilsin. Şehir içi ve şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarından emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlansın.  Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılsın. Biz emeklilere ucuz konut sağlayacak projeler ve şartlar geliştirilmelidir.  Emekli yurttaşlara yaşamlarının sonbaharında hak ettikleri saygı gösterilsin. Buraya sıralayıp aktardığımız tüm bu taleplerimiz bizlerin insanca yaşam koşullarımız için olmazsa, olmazlarımızdır, her koşulda takipçisi ve gündemde tutucu savunucusu olacağız.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN