Bolu'nun Gerede ilçesinde çıkan orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahale edilen yangın 22 saat sonra kontrol altına alındı. 40 hektar orman zarar gördü.

Gerede-Ankara yolu Afşar Yaylası mevkisinde ormanlık alanda yangın çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine yangın yerine, Bolu'dan ve bölge illerden orman işletme müdürlüğü ile itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangına, Valiliğin koordinasyonunda helikopterler, arazözler, iş makineleri, su ikmal araçları, ilk müdahale araçları ve çok sayıda personel ile müdahale edildi. Yangını kısmen kontrol altına alan ekiplerin, bölgedeki çalışmaları devam ediyor.

VALİ KILIÇ VE BAKAN YARDIMCISI TİRYAKİ, İLK AÇIKLAMAYI YAPTI

Bölgeye gelen Vali Erkan Kılıç ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, havadan ve karadan incelemelerde bulundu. Vali Kılıç, Gerede ilçesinin Afşar Yaylası mevkisinde öğle saatlerinde çıkan yangına, bölge illerden orman işletme müdürlüğü ve itfaiye ekipleri ile AFAD İl Müdürlüğü personelinin müdahale ettiğini söyledi.

Yangın söndürme çalışmalarına helikopterlerin de destek verdiğini aktaran Kılıç, "Hemen yakınımızda bir yangın söndürme göleti var. O göletten de su alarak yangına müdahale ediliyor. Şu anda yangın kısmen kontrol altına alındı denilebilir. İnşallah kısa süre içerisinde yangını söndürmeye çalışacağız." diye konuştu. Vali Kılıç, yangından yaklaşık 40 hektar alanın etkilendiğinin düşünüldüğünü kaydetti.

"ÜMİT EDİYORUZ Kİ AKŞAM SAATLERİNE KALMADAN YANGIN SÖNDÜRÜLMÜŞ OLUR"

Bakan Yardımcısı Tiryaki de yangına 12 helikopter, 42 arazöz, itfaiye araçları, su tankerleri ve yaklaşık 400 iş gücüyle müdahale edildiğini ifade etti. Ekiplerin çalışmasının devam ettiğini aktaran Tiryaki, "Ümit ediyoruz ki akşam saatlerine kalmadan yangın söndürülmüş olur." dedi. Tiryaki, ilgililerin gelişmeleri yakından takip ettiğini aktararak söndürme çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

İklim değişikliği nedeniyle son yıllarda sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede orman yangınlarında artış olduğuna dikkati çeken Tiryaki, "Buna karşı da kurum olarak tedbirlerimizi alıyoruz. Hava gücü ve kara gücünü geçen yıllarla mukayese edilemeyecek kadar artırdık. Hassasiyetle konuya yaklaşıyoruz. İşte burada da görüldüğü gibi normalde hava araçlarımızın konuşlandığı bir bölge olmamasına rağmen çok kısa sürede hava araçları hatta uçaklarla müdahale edildi. Akşam üzerine doğru inşallah bu yangının tamamen kontrol altında alındığını söylemek istiyoruz." diye konuştu.

SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR

Tiryaki, bölgede sadece Gerede'de yangın olduğunu sözlerine ekledi.  Öte yandan yangın nedeniyle oluşan yoğun duman, Gerede merkezden de görülebildi.

22 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

Gerede'ye bağlı Afşar Yaylası ile Kızılcahamam'a bağlı Meşeler Yaylası Akyarma mevkilerinde dün öğle saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangını söndürme çalışmaları gece boyunca devam etti. 22 saatin sonunda alevleri sabah saatlerinde kontrol altına alan ekipler, soğutma çalışmalarına başladı.

Yangından yaklaşık 40 hektar alanın etkilendiği belirtiliyor.

Yangına; Kastamonu, Kütahya, Marmaris, Bursa, Edirne, Antalya, Ankara, İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden toplam toplam 14 helikopter, 2 uçak, 45 arazöz, 5 dozer, 2 grayder, kepçe, 12 su ikmal aracı, itfaiye, UMKE ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler havadan ve karadan yangına müdahale etti.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN