Milliyetçi Hareket Partisi'nin Bolu Belediye Başkan adayı İlhan Durak, Tanju Özcan'ın sığınmacılar konusundaki açıklamalarını yalanlayarak; “Geçtiğimiz gün Atatürk Orman Parkı’nı ziyaret ettim, inanın gezmekte zorlandım. Çok fazla Afgan, Suriyeli ve Iraklı mülteci var. Tanju beyin dedikleri doğru değil” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Bolu Belediye Başkan adayı İlhan Durak, rakiplerinden Tanju Özcan'ın sığınmacılar konusundaki açıklamalarını sert bir dille eleştirerek, şehirdeki mülteci nüfusunun artışına dikkat çekti.

“TANJU BEYİN DEDİKLERİ DOĞRU DEĞİL”  

Durak, Bolu'da Göç İdaresi ve Valilik tarafından yapılan resmi açıklamalara dayanarak, Her gün sahadayım. Bolu’da Göç İdaresi ve Valilik tarafından yapılan açıklamada 4048 tane mülteci, geçici koruma statüsünde olan vatandaş var. Geçtiğimiz gün Atatürk Orman Parkı’nı ziyaret ettim, inanın gezmekte zorlandım. Çok fazla Afgan, Suriyeli ve Iraklı mülteci var. Tanju beyin dedikleri doğru değil” şeklinde konuştu.

Özellikle şehrin çeşitli bölgelerinde mültecilere ait işletmelerin artışını vurgulayan İlhan Durak, bu durumu “düzensiz göçün adı konulmamış bir istila” olarak nitelendirdi.

“SERT BİR DURUŞ GÖSTERECEĞİZ”

Seçilmesi halinde kabahatler kanununu sıkı bir şekilde uygulayarak bu duruma müdahale edeceğini söyleyen Durak; “Şehrimizin birçok yerinde bakkalları, kuaförleri, lokantaları var. Her zaman diyorum düzensiz göç adı konulmamış bir istiladır. Seçildiğimizde kabahatler kanunu uygulanacak. Ruhsatları başka vatandaşlar üzerinden alındıysa kabahatler kanunu uygulayarak sert bir duruş göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

“BU BİR GÜVENLİK SORUNUDUR”

İlhan Durak, mültecilerin varlığının bir güvenlik sorunu oluşturduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu bir güvenlik sorunudur ve çözülmesi gerekiyor. Şehrimizden bir an önce gitmeleri için gereken çabayı göstereceğim” dedi.  

Editör: Ahmet İshak GÜLEN