Müzisyen akrabalarından gelen isteklerle çalışmaya başlayan Arşen Ergün, kendi gitar manyetiğini ve elektronik gitarını imal etmeyi başardı.

Bolu’da yaşayan 51 yaşındaki Arşen Ergün, çalıştığı savunma sanayinden emekli olduktan sonra müzik sektörüne giriş yaptı. Çevresinden gelen talepler doğrultusunda, çalışma hayatı boyunca edindiği bilgilerle çalışmaya başlayan Ergün, önce el yapımı elektronik gitar manyetiği daha sonra da elektronik gitar imalatını gerçekleştirdi. İlk imalatlarını gerçekleştiren Ergün, “MACE” markasını kurdu.

“TASARIM, TEKNİK ÇİZİM VE İMALAT DA BENİM İŞİM”

Akrabalarından kendisine gitar ve manyetik talebi geldiğini ifade eden Ergün, “Benim küçük oğlum müzik akademisinde okuyor. Bizim ailede de müzikle uğraşan insan sayısı çok fazladır. Kuzenler, yeğenler… Onlardan da ben emekli olduktan sonra müzikle ilgili talepler geldi. Manyetik yapabilir miyiz, gitar yapabilir miyiz? Açıkçası böyle başladı. Tasarım, teknik çizim ve imalat da benim işim olduğu için bir şeyler yapalım diye bir yolculuğa çıktık” dedi.  

“ÖZELLİKLE MANYETİKLER KONUSUNDA BAYA ÇALIŞTIK”

Bir buçuk sene içerisinde önemli yol aldıklarını aktaran Ergün, “Sürekli olmamakla birlikte bir, bir buçuk yıllık bir geçmişi var bu işin. Oldukça ileri bir yol kat ettiğimizi de düşünüyorum. Her ne kadar amatör ruhla başlamış da olsak fena sonuçlar almadık. Özellikle manyetikler konusunda baya çalıştık. Kendi gitarlarımızı da tasarlayabildiğimiz için biraz renkli bir yolculuğa çıkmış olduk” ifadelerini kullandı.

“RENKLENDİRECEĞİZ VE ÇOĞALTACAĞIZ”

Ergün, talepler doğrultusunda ürünlerini çeşitlendireceklerini ifade ederek, “Dışarıdan gelen taleplere göre ürünleri çeşitlendirmek istiyoruz. Şu anda gitar üretimimiz ve manyetik üretimimiz var.  Manyetikleri tamamen burada kendi atölyemizde el sarımı yapıyoruz. Gitarlar için henüz şu anda sabit ürünlerimiz yok. Daha doğrusu biz bunlara ürün gözüyle bakmıyoruz açıkçası. Şu an için birkaç model gitarımız var ama renklendireceğiz ve çoğaltacağız” şeklinde konuştu.

“DOĞRU TONLARI YAKALAMAYI BAŞARDIK”

SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR

Ergün, gitarların test edildiğini ve müzisyenlerle görüşüldüğünü aktararak, şu açıklamayı yaptı:

“Biz bu sektörde çalışan müzisyen arkadaşlarla görüşüyoruz. Onlardan geri dönüşler alıyoruz. Onların tavsiyeleri sonucunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ki yanlış ilerlemeyelim diye. Son aldığımız bilgilere göre mesela böyle bir şey çıktı ortaya. Manyetikler için açıkçası çok fazla uğraştık. En sonunda ideal yapıda, ideal bir montaj şekliyle doğru tonları yakalamayı başardık. Ve üretimine de başladık.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN