İYİ Parti Bolu Kadın Politikaları Başkanı Fatma Sakarya, “Kadını yaşat ki devlet yaşasın” düsturu ve Türk kadınının sarsılmaz iradesinden aldıkları ilhamla ezilmiş, hırpalanmış, yoksullaştırılmış, ötekileştirilmiş tek kadın kalmayıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla İYİ Bolu İl Başkanı Burhan Aktaş,  İYİ Parti Bolu Merkez İlçe Başkanı Murat Güler ve İYİ Parti Bolu Kadın Politikaları Başkanı Fatma Sakarya katılımıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi, şiddet yüzünden yaşamını yitiren kadınlar anıldı.

“KADINA KARŞI ŞİDDET DAHA DA ARTIYOR”

HEKİM BİRLİĞİ SENDİKASI'NDAN SİNOP'TAKİ KAZAYA SERT TEPKİ HEKİM BİRLİĞİ SENDİKASI'NDAN SİNOP'TAKİ KAZAYA SERT TEPKİ

İYİ Parti Bolu Kadın Politikaları Başkanı Fatma Sakarya, kadına şiddetin giderek artığına işaret ederek; “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ve ne yazık ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yıl da; kadına karşı şiddetin daha da arttığı, daha da içleri acıttığı ve kadını daha da umutsuzluğa sevk ettiği bir yıl oldu. Kadın evde, sokakta, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında hülasa var olduğu her yerde şiddete, tacize uğruyor ya da katlediliyor. Ve bu büyük ayıp şiddetini gittikçe artırıyor durmuyor, durdurulmuyor.  Günümüzde kadın, sadece fiziksel değil; ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik ve dijital şiddete maruz kalıyor; acı çekiyor,  özgüven sorunu yaşıyor ve onuru zedeleniyor.” şeklinde konuştu.

“MEDENİ HAKLARIMIZ DAHİ TEHLİKE ALTINDADIR”

İktidarın 6284 sayılı Kanunun kaldırılmasını istemesi noktasındaki tutumunu eleştiren bulunan Fatma Sakarya; “Türk kadını; kadim Türk tarihinde de yakın tarihte de her daim erkekle birlikte mücadele etmiş, Türk devletlerinin yaşamasını, gelişmesini ve güvende olmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşımız bunun en yakın ve en çarpıcı örneklerinden biridir. Türk kültürü ve geleneklerinden uzaklaştıkça, kadına karşı şiddetin arttığı çıplak gözle görülen/yaşanan bir gerçektir. Günümüz iktidarının 21 yıldır yarattığı marazlı siyasi iklimde, Türk ulusu kimliğinden uzaklaştırılmakta; kadın eve kapatılmaya, değersizleştirilmeye, nesnelleştirilmeye başlanmıştır. İktidar, Türkiye’ yi selefileştirme yolunda hızla ilerleyebilmek için bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, 6284 sayılı Kanunun da kaldırılmasını isteyecek kadar şuurunu yitiren odakları cesaretlendirmiş, şiddet yanlıları karşında kadının açık hedef hâline gelmesine neden olmuştur. Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır.” İfadelerine yer verdi.

“ATAMIZIN İZİNDE, TÜRK KADININI HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİMİZE SÖZ VERİYORUZ”

Fatma Sakarya, İYİ Parti olarak, Türk kadınını hak ettiği yere getirmeye söz verdiklerini dile getirerek “Hanımlar, beyler, özellikle de beyler! Bunlar Türk kadınınca kabullenilebilecek şeyler değildir! Hiç olmadı, bundan sonra da olmayacak!  Biz İYİ Parti olarak; “Kadını yaşat ki devlet yaşasın” düsturu ve Türk kadınının sarsılmaz iradesinden aldığımız ilhamla; ezilmiş, hırpalanmış, yoksullaştırılmış, ötekileştirilmiş tek bir kadın kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kadın ve erkeğin eşit ve mutlu olduğu, sağlıklı nesillerin yetiştiği zengin bir Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz. Ve biz; “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Atamızın izinde, Türk kadınını hak ettiği yere getireceğimize SÖZ VERİYORUZ!” açıklamasında bulundu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN