Bolu’ya gelen, Meyveciler, Seyyar Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca, “Vatandaşımız işin kolayına kaçıyor, hemen evinin altındaki markete gidiyor. Marketler vatandaşa tuzak kuruyor” dedi.

Meyveciler, Seyyar Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca ile Bolu Manavlar ve Pazarlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal Bolu’nun Kültür Mahallesi’nde bulunan pazar alanını ziyaret etti. Esnaf ile sohbet eden Federasyon Başkanı Ali Karaca, vatandaşlara pazardan alışveriş yapmaları yönünde çağrıda bulundu. Vatandaşların işin kolayına giderek evlerinin altındaki marketlerden alışveriş yaptığını dile getiren Başkan Karaca, Pazar kurulduğu günlerde marketlerin indirim yaptığını diğer günlerde zam yaptığını belirtti.

“MARKETLER VATANDAŞA TUZAK KURUYOR”

Pazar alanlarında bulunan marketlerin, pazarın kurulduğu günlerde indirim yaptığını normal günlerde ise fiyatlara zam yaptığını dile getiren Meyveciler, Seyyar Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca, “Bugün vatandaşın alım gücünü değerlendirirseniz, enflasyon değerlerini bile gerek devletimizin kurumları olsun, Pazar yerindeki fiyatları belirliyor. Ama Pazar yerindeki fiyatlara baktığınız zaman Türkiye’de o kadar çok sayıda deflasyon olmasına rağmen fiyat artışları, maliyet artmasına rağmen geçen yıl ki fiyatlar arasında bir fark göremiyorum. Geçen yılda domates 20 liraydı, yine 20 lira. Ürünün kalitesine göre. Ama maliyetler çok arttı. Maliyetlerden kimse bahsetmiyor. Tarlada domates 10 lira, pazarda 20 lira, markette 25-30 lira. Aslında burada maliyetlerin anlatılması gerekiyor. Çünkü mazot fiyatları durmadan arttığından dolayı, işçilik maliyetleri durmadan arttığından dolayı, ürün üretilirken ürüne harcanan gübre, ilaç, mazot bu tamamen maliyetlerin artmasıyla beraber fiyatların artması gayet normal. Pazar fiyatlarına baktığımız zaman market fiyatlarıyla mukayese ettiğimiz zaman pazar yerleri marketten daha ucuz. Günü birlik sebze-meyve yerinin adresi pazar yerleridir. Vatandaşımız işin kolayına kaçıyor, hemen evinin altındaki markete gidiyor. Aynı gün kurulan marketler oluyor. Marketler o gün biraz fiyat indiriyor ama ertesi gün o fiyatlara ürün bulamazsınız. Marketler vatandaşa tuzak kuruyor. Vatandaşın olmazsa olmazı Pazar yerleridir. Herkese göre ürün var. Malın kalitesine göre burada emeklinin alacağı üründe var, orta sınıf vatandaşın alacağı üründe var. Üst tabaka insanların alacağı üründe var” dedi.

“VATANDAŞIN BİLİNÇLİ OLMASINI İSTİYORUM”

Vatandaşlara pazardan ürün almaları yönünde çağrıda bulunan Federasyon Başkanı Ali Karaca, “Ben vatandaşımıza şunu öneriyorum. Şu an bir fiyat dengesizliği var. Herkes istediği fiyata ürün satmaya çalışıyor. Özellikle son yıllarda pandemi döneminde marketlerin ne kadar fırsatçılık yaptığına hepimiz şahit olduk. Bugün marketteki reyonlardaki fiyatlarla kasadaki fiyatları mukayese ettiğiniz zaman denetimlerde çok fark olduğunu da gördük. Günü bitmiş ürünlerinde son gün raflara konulup vatandaşa verildiğini ve vatandaşın gıda olarak tükettiğine de şahit olduk. Ama pazarcı onu yapmaz. Pazar yerlerinin hepsi günübirlik. Pazarcı esnafı günü birlik satar. El emeğiyle, bedenen çalıştığı için, günü birlik yevmiyesi çıktığı için yeter. Marketler ciddi anlamda üstüne ciddi maliyetler koyarak bunu vatandaşın cebine yansıtıyor. Ben vatandaşımızdan şunu istiyorum. İşin kolayına kaçmasınlar. Artık her mahallede semt pazarlarımız var. Gezsinler, neresi ucuzsa oradan alsınlar. Pazar yerlerini tercih edelim. Marketlerde barkod sistemi var. Sizdeki gramı, vergisi, stopajı her şeyi alıyorlar. Vatandaşın bilinçli olmasını istiyorum. Pazara gelsinler, her şey taze” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Artan maliyetler nedeniyle üreticilerin azalması hakkında konuşan Başkan Karaca, “Üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Maliyetler artıyor. Patates ve soğan bu sene para etmedi. Adana’da, Reyhanlı’da, Ödemiş’te patateslerimizden, soğanlarımızdan üreticilerimiz zarar etti. İhracat olmadı. Burada üreticilerin ayakta durması lazım ki, bir dahaki sene ürünü eklemesi için kar etmesi lazım. Üründe rekolte düşük olduğu zamanda pahalı olur. Bu da vatandaşa zarar verir. Bu konuda üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Bilinçli tarıma yönlendirilmesi gerekir. Özellikle bugün aracıların olmayıp, direk üreticiden, tüketiciye getirildiği yerler Pazar yerleridir. Ama marketlere bakıyorsun, halden alıyor, aracıdan alıyor. Burada o yok. Burada da üreticiyi en iyi koruyan kişiler pazarcı esnafıdır. Çünkü biz ürünü aldığımız zaman üreticiden nakit ödeme yapıyoruz. Marketler aldığı zaman vadeli çekler veriliyor. Bu konuda da hükümetimizin bir çalışması var. Bunun önüne geçmeye çalışıyorlar. Üreticiyi tutmamız lazım, destek vermemiz lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak: haber merkezi