Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen, Kıbrıscık Pirinci Üretim projesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından engellendiğini iddia etti.

Köroğlu TV’de yayımlanan Seçim Arenası programının 3’üncü bölüm konuğu Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen oldu. 2019 yılında belediye başkanlığı görevine başlayan Tekemen, gazeteciler Oğuzhan Eke ve Aslı Akış’ın sorularını yanıtladı. Kıbrıscık’ın genel yönetimden gerekli desteği alamadığını ifade eden Başkan Tekemen, 5 yıl içerisinde farklı projelerde engellemelerle karşılaştıklarını iddia etti.

 “BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN BİR FON İLE DE GÖRÜŞÜLDÜ”

Bolu’nun tescilli ürünlerinden olan Kıbrıscık Pirincinin üretimi için proje hazırladıklarını aktaran Tekemen, “Kıbrıscık Pirinci konusunda 2019’da çok büyük bir çalıştay yaptık. 81 bilim insanı katıldı. Kıbrıscıkla ilgili bilgileri oradan aldık, bu sadece benim için değil gelecekteki arkadaşlara da yardımcı olacak bilgiler… Tabi ki Kıbrıscık’ın gelişimi için önemli şeyler. Orada Ankara – Bolu Dernekler Federasyonuyla birlikte Kıbrıscık Pirincinin üretimi için bir proje üretimi yapalım dedik. 30 dönüm alan buldum. Personelin içinde bu işten anlayanlar da vardı. Proje hazırlandı, Birleşmiş Milletler’den bir fon ile de görüşüldü” dedi.

“ÜLKE BU KADAR MI GÖZLERİNDE DÜŞMÜŞ?”

Tekemen, projenin CHP’li oldukları için engellendiğini belirterek, “50 bin Dolar karşılıksız kredi vardı. Vereceklerdi o parayı… Umutlandık yani gerçekten. Bütün proje bitti, en son iş tamam bitti derken, sürekli görüşme halindeydik, Tarım Bakanlığı olumsuz görüş verdi. Bu ülkede milyarlarca Dolar’ı biz bu fonlara aktarıyoruz. Proje yaparsan bu paralar geri dönüyor bize. Yapmazsan kime gidecek bu paralar, Avrupa’da bir ülkeye gidecek. Bu ülke bu kadar mı gözlerinde düşmüş durumda? Yani, bir partinin CHP’li olması yüzünden bu projenin iptali demek bu başka bir şey değil yani” ifadelerini kullandı.

“BU MU MİLLETÇİLİK, BU MU VATANSEVERLİK?”

Gelişmelere tepki gösteren Tekemen, “Bu mu milletçilik, bu mu vatanseverlik? Projeyi durdurdular. Bitirdiler orada. Bir olumsuz görüş, Tarım Bakanlığından… Bu pirinç Türkiye için önemli bir ürün. Tescili alınmış. Yani üretimi gereken bir ürün... Geldiğimiz noktada bak… Lafa geldiğinde milliyetçiyiz, vatanseveriz ama gelsen Avrupa’dan gelecek bir paraya, ülkeye gelecek bir paraya bu şekilde engel ol. Yani üzülüyor insan yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN