Bolu Sınav Özel Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara, YKS sonrası öğrencilere tavsiyede bulunarak, “Uzmanların dışında kim ne söylerse söylesin onlara kulak asmamalarını rica ediyorum” dedi.

Öğrenciler, TYT ve AYT sınavlarını tamamladı. Bolu Sınav Özel Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara, sınavlar sonrası öğrenciler için açıklamalarda bulundu. Geçen yılan göre TYT ve AYT oturumlarına 500 bin adayın daha az girdiğini belirten Kara, öğrencilerin aldıkları puan ile başvuru yapmayacaklarını, sıralamaları ile başvuru yapacaklarını söyledi.

BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI

“SINAVA GEÇEN YILA GÖRE 500 BİN DAHA AZ KİŞİ GİRDİ”

Bolu Sınav Özel Öğretim Kursu Müdürü Emre Kara, öğrencilerin zorlu bir süreçten geçtiğini aktararak, “İnşallah onlarda yaptıkları çalışmaların karşılığını alırlar. Sınava YKS 2024 sınavına TYT oturumuna 3 milyon 36 bin aday başvuru yapmış. AYT oturumuna 1 milyon 983 bin 766 aday ve Yabancı Dil Sınavına da 228 bin 814 aday başvuru yapmış. Şöyle bakıldığında geçen yıla göre TYT’ye 500 bin aday daha az girmiş. AYT’de ise 590 bin aday az girdiğini görüyoruz. Sınava giren adaylardan ilk edindiğimiz bilgilere göre TYT oturumunda Türkçe sorularının AYT oturumunda ise matematik testlerinin zor geçtiğini söylediler. Onların zor kategoride olduklarını söylediler. Burada okuduğunu iyi anlama, derin analize etme, çok boyutlu düşüncelerin ön plana çıktığını görüyoruz sınavlarda ve böyle bir sınav gerçekleşmiştir. AYT oturumunun beklendiği gibi bilgi odaklı, bilen, çalışan, konulara belli bir düzeyde hakim olan adayların soruları yanıtlayacağını görüyoruz. AYT oturumunda genelde edebiyat konularının kolay olduğunu gördük geçen yıla göre. Matematik sorularının orta ve zor düzeyde olduğunu değerlendirebiliriz.” dedi.

“BİZİM İÇİN SIRALAMA ÖNEMLİ”

Müdür Emre Kara, Uzmanların dışında kim ne söylerse söylesin onlara kulak asmamaları gerektiğini vurgulayarak, “Adaylar ilk şoku atlattılar. Bize de geldiklerinde ilk kolay dediler, sonrasında sorular açıklandığı zaman işte burası zor demeye başladılar. Çünkü sınavın şokuyla birlikte adaylar belli bir stresi üzerlerinden atmışlardı. Tabi burada maalesef eğitimde herkes çok biliyor. Çok bildiği için çok konuşuluyor. Benim adaylara tavsiyem, uzmanların dışında kim ne söylerse söylesin onlara kulak asmamalarını rica ediyorum. Çünkü bu sınav sıralama sınavı. Matematik mesela zor dediler. Matematik zorsa herkese zor. Kolaysa herkese kolay. O yüzden biz bunları puanla değil sıralama ile yapacağımız için adaylar sakin bir şekilde sonuçların açıklanmasını beklesinler. Bizim için sıralama önemli.” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ