Etek, hırka, pantolon, tişört... Okul kıyafetleri vitrinlerde yerini aldı. Vatandaşlar fiyatları yüksek bulsa da esnaf yoğunluktan memnun.

HABER: ASLI AKIŞ

2023-2024 eğitim-öğretim yılı uyum süreci ile 4 Eylül Pazartesi başlıyor. Okula gidecek olan çocuklarının eksikliklerini tamamlamak isteyen veliler, mağazalarda yoğunluk oluşturdu. Yaşanan hareketlilik ise önceden hazırlık yapan esnafın yüzünü güldürdü.

Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler alışveriş telaşında. Okul kıyafetleri, gider kalemleri arasında önemli bir yer tutuyor. Okul kıyafetleri geçen seneye göre Bolu’da yüzde 30 artışla satılıyor.

“İLKOKUL KIYAFETLERİ 700-860 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Yukarı Çarşı esnaflarından Furkan Tarakçıoğlu, “İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere Bolu’da buluna tüm okulların kıyafetleri mağazamızda mevcut. En çok tercih edilen kısa ve uzun tişörtümüz ile pantolonlarımız oluyor. İki kalite mevcut elimizde. Bunlardan ilkokul için birer parça alındığı takdirde 700-860 TL arasında değişiyor. Ortaokul ve lise gruplarımızda fiyatlarımızda %10-15 artış oluyor.  Okul sezonumuz bu sene erken başladı. 11 Eylül’de okullarımız açılacak. Bizde son hafta dolayısıyla genel olarak yaşanan yoğunluktan memnunuz” şeklinde konuştu.

“HER CEBE UYGUN ÜRÜN MEVCUT”

Tercih edilen şort etek fiyatları hakkında da bilgi veren Furkan Tarakçıoğlu, “Çoğu okul şort etek tercih ediyor. İki kalitesi bulunuyor. Fiyatları ise 265 -315 TL arasında.  Her cebe uygun elimizde ürün mevcut” dedi.

İLK ZİYARET ŞEHİTLİĞE YAPILDI, ŞEHİT AİLELERİ UNUTULMADI İLK ZİYARET ŞEHİTLİĞE YAPILDI, ŞEHİT AİLELERİ UNUTULMADI

“ÜRÜNLERİMİZ %100 PAMUK VE SERTİFİKALIDIR”

Furkan Tarakçıoğlu, çocukların sağlığına uygun pamuklu ürünler kullandıklarını da vurgulayarak; “Her okulun farklı renkte tişörtü var. Çocuklarımız düşünerek yüzde 100 pamuk ve sertifikalıdır ürünlerin satışını yapıyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte okul kıyafetlerinde de sezon değişecek. Mağazamızda yılın 12 ayı okul kıyafeti, satışımız var. Aktif bir şekilde okul açılmadan mağazamızdan satışlarını yapıyoruz. Geriye kalan 11 ayda depodan ilerletiyoruz süreci. Velilerimiz yaz-kış demeden alışverişlerini tam bir dönem olarak yapıyorlar. Hem kısa hem uzun kollusunu alıyorlar. İlkokulda hırka ortaokul ve liselerde Sweatshirt’ler kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Müşteri memnuniyeti sağlamaya çalıştıklarını da belirten Tarakçıoğlu; “Geçtiğimiz yıla oranlar bu sene fiyatlarda yüzde 30 bir artış söz konusu. Biz bunu kendi karımızdan kısarak, günün şartlarını göz önünde bulundurarak minimale indirdik. Müşterilerimizi memnun etmeye devam ediyoruz”diye konuştu.

“FİYATLAR YÜKSEK, ZORLANIYORUZ”        

Okul kıyafeti alışverişine çocukları ile gelen veli Musa Altıngün; “Ülkemizdeki ekonomik şartlar nedeniyle mağaza mağaza dolaşarak fiyatların uygun bulduğumuz yerlerden alışverişimizi yapıyoruz. Fiyatlar her yerde yüksek. Özellikle 2-3 çocuk okutanlar açısından sadece okul kıyafeti ile bitmeyecek ayakkabısı, çantasını düşünürsek veliler için biraz sıkıntılı. Geçtiğimiz yıla göre biraz daha yüksek fiyatlar. Herkes gibi zorlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“HEYECANLIYIM”

Okullar açılacağı için heyecanlı olduğunu dile getiren Ceyda Altıngün; “5. Sınıfa başlıyorum. Arkadaşlarımız özledim. Heyecanlıyım” dedi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN