Tadilatları tamamlanan OPET Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, gerçekleştirilen törenle açıldı.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün babası, Emekli Öğretmen Cezmi Bilgin, 88 yaşındayken 2015 yılında hayatını kaybetti. Bilgin’in naaşı, cenaze töreni sonrasında memleketi Mengen’de toprağa verildi.

OPET tarafından, Cezmi Bilgin’in anısına Mengen’in Pazarköy köyünde bir aşçılık lisesi yapımına başlandı. İlkokul olarak bir süre hizmet veren okulda yapılan iyileştirmeler sonrasında, okul OPET Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak yeniden açıldı. Okulun açılış törenine Bolu Valisi Erkan Kılıç, MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, il protokolü, davetliler ve yöre halkı katıldı.

“MENGEN, AŞÇILIKLA ANILMAYA DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

Açılış töreninde konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, okulda yetenekli aşçıların yetişeceğini ifade ederek, “Mengen denince, Osmanlı döneminden bu yana aşçılık aklımıza geliyor. Geçmişe dayanan bir kültür, bir gelenek bu... Dünyanın dört bir tarafında gurur duyduğumuz Mengenli aşçılarımız var. Sayın Nurten Öztürk’ün değerli katkılarıyla, okulumuzun aşçılık okulu olarak yeniden açılması bizim için çok değerli. Özellikle liselerde mesleki eğitim son derece önemli. Bunun çabası içinde olmamız, nitelikli işgücünün gelişmesi için mesleki eğitimi desteklememiz, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması açısından da değer taşıyor. Bu çabanın önemli bir örneği de burada, Mengen’de hayata geçirildi. Okulumuzda çok nitelikli aşçılarımız yetişecek ve Mengen'in adı, aşçılıkla anılmaya daha güçlü bir şekilde devam edecek” dedi.

BOLU’DA TURİZM ALANINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR! BOLU’DA TURİZM ALANINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR!

“OKULU KAZANDIRMAKTAN MUTLULUK VE GURUR DUYUYORUM”

OPET’in Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Pazarköy’e okul kazandırdıkları için mutlu olduğunu dile getirerek, “Öğretmen kökenli bir iş kadını olarak daima eğitimin önemine ve bu ülkenin çocuklarının en iyisini hakkettiğine inandım. Bugün ismini yaşatmaya çalıştığım babam Cezmi Bilgin, çocukluğum boyunca hep ‘Işık ol kızım ve ışığını yay ki karanlıkta kalanlar aydınlansın’ diyerek beni yüreklendirdi. Ben de babamın bana açtığı yolda ülkemin çocukları için üzerime düşeni yapmayı görev edindim. Doğduğum Pazarköy’e gastronomi alanında gençler yetiştirmek üzere bu güzel okulu kazandırmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” diye konuştu.

Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilkokul olarak faaliyet gösterdiği yıllarda, taşımalı sisteme geçilmesi nedeniyle, eğitim faaliyetine son verdi. Okulda yapılan tadilatlar sonrasında lise olarak yeniden açıldı. 272 öğrenci kapasiteli lisede 8 derslik ve 2 mutfak atölyesi bulunuyor.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN