Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Düzce Belediyesi’nin 45 milyon Euro borçlanma için yetki aldığını söyledi.

Eylül ayı Belediye Meclis toplantısında, Düzce Belediyesi’nin olağanüstü bir şekilde meclisi topladığına işaret eden başkan Özcan, Düzce Belediyesi’nin daha önce 50 milyon dolarlık yetki aldığını fakat bunu daha sonra Euro’ya çevirdiğini vurguladı.

 “DAĞLAR KADAR FARK OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ”

Özcan, Düzce Belediyesi’nin almış olduğu yetki hakkında konuştu.

“Yüzde 5.6 yıllık Euro faiziyle borçlanacak. 50 milyon dolarlık yetki almış daha önce sonra bunu Euro’ya çevirmiş. Hangi Sayıştay’a sorarsan Düzce ve Bolu’yu birlikte incelemiş. Düzce Belediyesi ile Bolu Belediyesi arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz. 1.300 dediğiniz rakam Düzce Belediyesi’nin 2 yıllık geliri. Bizim 1 yıllık gelirimizden az Düzce Belediyesi’nin yaklaşık 2 yıllık geliri. Düzce Belediyesi birde kurdaki artışlardan etkilenecek  %5.63 faizden ödeyecek.  Dolayısıyla seçime 6 ay kala Düzce’yi böyle bir yükün altına sokamazsın.  Şimdi çıktı Euro 50 liraya ne olacak? Birde onun üstüne %5.63 faiz koymaya devam ediyor. Onun için şu günlerde dolar ve Euro ile borçlanan ki bende borçlanacağını zannetmiyorum çünkü hazine ona o garantiyi vermeyecek. Dolayısıyla Düzce ve Bolu Belediyesi’ nin bütçelerini sana göndereyim bir incele.

TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Özcan, Düzce’de arıtma tesisi olmadığını de belirti.

Her kaçaklara bakarak nasıl bu duruma geldiğimize bak. Düzce Belediyesi’ nin arıtması bile yok. Biz var olan arıtmanın yeterli olup olmadığını tartışıyoruz. Bir mahallede cami olmazsa caminin sorunlarını tartışamazsın. Düzce’de atık su tesisi yok ki. Bir su arıtma tesisi yok ki. Sen neyi tartışıyorsun? Bizde var ki eksiklerini tartışıyoruz.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN