Tütün kullanımının bireysel ve toplumsal sağlığa olan olumsuz etkilerini vurgulamak ve tütünsüz bir yaşam tarzını teşvik etmek amacıyla “Pasif Etkilenimin Önlenmesi” tiyatro oyunu ilgiyle izlendi.

Bolu Bilim ve Sanat Merkezindeki tiyatro etkinliğine Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sebahat Gücük, YEŞİLAY Bolu Şube Başkanı Dr. Bayram Erden, YEDAM Sosyal Hizmet Uzmanı İlayda Katılmış, Bolu Genç Yeşilay, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sebahat Gücük gerçekleştirdi.

“BEKLENTİMİZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK”

BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ? BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ?

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sebahat Gücük,  tütün kullanımının dünyada halk sağlığı tehdidi haline geldiğini belirterek; “Bağımılıkla mücadele her bireye her kuruma önemli görevler düşüyor ve burada güzel bir güç birliği oluşacağına inanıyorum. Bu etkinliği sonunda beklentimiz pasif etkilenimin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturabilmektir. 

“HER YIL 8 MİLYONDAN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR”

31 Mayıs tarihi Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, toplumda sağlıklı yaşam bilincini artırmak ve tütün ürünü kullananları bırakmaya teşvik etmek amacıyla önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu etkinlik kapsamında tütünün pasif etkilenimi üzerinde durulmak istenmiştir. Tütün kullanımı ve tütün kullanımına maruz kalma dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Dünya sağlık örgütü verişlerine göre her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanıma bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bunlardan 1.2 milyondan fazlası pasif etkilenim sonucunda ölmektedirler” ifadeelrine yer verdi.

TİYATRO OYUNU BÜYÜK BEĞENİ İLE İZLENDİ

Konuşmaların ardından, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Merkezi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay Bolu Şubesi arasında yapılan öğrenci ve pasif etkilenim farkındalığı İş birliği protokolü çerçevesinde  “Pasif Etkilenimin Önlenmesi” konulu tiyatro oyunu büyük beğeni topladı.

Oyunda, kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda sigara kullanımınının yasak olmasında dikkat çekildi. Özellikle çocukların risk grubunda olduğunu hatırlatıldı.

YEŞİLAY STANDI AÇILDI

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” etkinlikleri çerçevesinde kamuoyunu bilgilendirmek, sigaranın zararlarına dikkat çekebilmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla DA Yeşilay Bolu Şubesi tarafından stant açıldı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN