Bolu Pazarında fiyatlar geçen haftaya kıyasla değişmedi. Ancak, vatandaş için fiyatlar hala zorlayıcı.

HABER: EBRU BUKET EKE

Zamların ardından yükselişe geçen fiyatlar bu hafta sabit kaldı. Vatandaş alım gücünün düşmesinden şikâyet ederken, Pazar esnafı ürünlerini satamamaktan mustarip. Artan maliyetler ve mahsulün az olması pazarcıları bir hayli zorlarken geçim derdi yaşayan vatandaş da tasarruf etme derdine düşerek, 1 kilo alacağına yarım kilo alıyor...

ZABITA EKİPLERİNE SİTEM EDİLDİ

Bununla birlikte pazarda görev yapan zabıta ekiplerine sitem eden bir vatandaş, “Fiyatları kontrol etsinler. Her tezgahta farklı fiyat, bu nedir? Gerekeni yapsınlar, ceza versinler” diye dert yandı. Ardından edindiğimiz bilgilere göre, zabıta ekiplerinin gerekli denetimi yaptığı ancak serbest piyasa uygulamasından dolayı müdahale edemediklerini öğrendik.

FİYATLAR AYNI KALDI

Patates 10 ila 18 lira arasında değişkenlik gösterirken küçük soğan 7 buçuk, büyük soğan 10 lira.

Salatalık 20, domates 12,5 ila 25 lir arası, çeri domatesi 45, patlıcan ve kabak 20, biber çeşitleri ve dolmalık biber 30 lira. Bamya 60 ila 100 liraya arasında değişkenlik gösteriyor. Fasulye 50, havuç ve pırasa 20, barbunya ve brokoli 50, börülce 75,mantar 60, zencefil 250, limon ise 20 lira. Sarımsak da fiyatını koruyanlar arasında; çeşidine göre 35 liradan başlıyor 100 liraya kadar yükseliyor.

100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR 100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR

Göbek marul 25, ıspanak 20, yeşil soğan 10, maydanoz 7,5, semizotu, dereotu, nane ve pazı 10 lira.

Çilek, kiraz ve incir 50 lira, kayısı ve ejder meyvesi 60, muz, şeftali, erik ve üzüm 35, böğürtlen ve kivi 70, elma 25, armut ve avokado 30, kavun 25, karpuz ise 13 lira.

“YİNE DE ALIM İYİ”

Kavun ve karpuz satışı yapan Yakup Taşkıran, “Sarı kavunun kilosu 25 lira, Kırkağaç kavunu 20 lira. Karpuzu ise 13 liradan satıyoruz. Havaların sıcaklamasıyla da kavun ve karpuza bir rağbet var tabi. Son zamlar da ister istemez etkiliyor ama yine boğazdan kesilmiyor derler ya, mutfak masrafını mecbur karşılamak zorunda vatandaşımız. Fiyatlar yükseldi evet ama bunlarsız da olmuyor. Yine de alım iyi yani.” diye konuştu.

AV SEZONU YAKLAŞIYOR

Yaz sezonu olmasından dolayı balık çeşitleri az. Önümüzdeki ay başlayacak olan av sezonu ile tezgahlardaki balığın bol olması bekleniyor. Alabalığın tanesi büyüklüğüne göre 40 ila 70 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Karadeniz levrek ve Karadeniz çipuranın kilosu 200, Karadeniz somon 180, kaya levreği 250, deniz çipura 280, Norveç somon 430 lira.

VATANDAŞA GÖRE FİYATLAR UÇUK

Pazarda alışveriş yapan bir vatandaş “fiyatlar uçmuş” diye tepki göstererek, “daha bir şey alamadım. Patates ve soğan toplamda 60 lira tuttu…” dedi.

Cumali Çelik, “Fiyatlar pahalı. Domates, patlıcan, biber, meyve, sebze, hepsini aldık. Alıyoruz ama hepsi pahalı. Asgari ücret ile pazar mazar yapılamaz, yaşanamaz. Kira ödemiyorsan, bir de başka gelirin varsa iyi, yoksa berbat. Bolu Türkiye’nin en güzel, en temiz şehri, ama işte…”

Seyfi Bey, “Bizde alışverişi hanım yapıyor. Fiyatları o daha iyi biliyor. Ama her şeyin fiyatı uçuyor, bizim maaşlar olduğu yerde sayıyor. Biz elimizdeki gelire bakıyoruz.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN